En İyi Votka Atıştırmalıkları

En İyi Votka Atıştırmalıkları

Kuzeylilerin bir numaralı içkisi yani votka, bugün konuğumuz. Bu başlığımızda votka atıştırmalıkları ve votkanın yanına neyin iyi gideceği hakkında konuşacağız. Bundan önce kısaca votkadan bahsedelim. Votka, kuzey ülkeleri ile tanınmıştır. Elbette kuzey ülkeleri dediğimizde ilk akla Rusya gelmektedir. Fakat votka, Polonya ile de anılmaktadır. Tarihin kadim yıllarında veya orta çağ olarak adlandıracağımız senelerde kendini göstermiştir. Polonya’da keşfedilen bu alkol, daha sonra tüccarlar tarafından Rusya’ya getirilmiştir.

Yıllar yılları kovalamış votka Rus içkisi haline gelmiştir. Daha sonra tüm dünyaya yayılmış ve adından söz ettirmiştir. Bugün bu konumda votkanın olması işte bu tarihe bağlıdır. En İyi Votka atıştırmalıkları adlı yazımıza başlarken tarihi enstantaneler ile süslememiz de yerinde oldu. Bu harika alkolün nasıl içilmesi hakkında veya yanında nelerin iyi gidebileceği hakkında konuşacağız. Fakat ondan votka ile daha fazla bilgi sahibi olmak istemez misiniz? Yazımızın devamında votka atıştırmalıkları hakkında konuşacağız ama önce gelin alttaki başlığımıza bir bakalım!

Meyve Suyu

Votka atıştırmalığı- aromadepom

Votka atıştırmalıkları dediğimiz sadece yenen besinlerden oluşmaz. Bir alkol, başka içecekler ile de tüketilebilir. Hatta kimilerine göre bu şekilde içilen alkol daha zevklidir. Votka için bu içeceklerden birisi meyve suyudur. Meyve suyu işe votka karışarak içilebilir. Meyve suyunun aroması burada oldukça önemlidir. Tatlı değil de ekşi meyve suları votkanın yanında iyi gidecektir. Peki nedir bu meyve suları? Gelin bakalım!

Meyve Suyu Çeşitleri

 • Vişne suyu (En çok tercih edilen)
 • Frambuaz suyu
 • Greyfurt veya portakal suyu

Enerji İçecekleri

Votka atıştırmalığı enerji içeceği - aromadepom

Votka atıştırmalıkları başlığında ondan bahsetmemek olmaz. Enerji içecekleri bir kokteyl misali votkaya katılabilir. Votkanın sert aromasını veya kokusunu bu enerji içecekleri kapatacaktır. Üstelik o aromayı bir üst seviyeye yükseltecek ve harika bir deneyim sunacaktır. Votka ile enerji içeceği ayrılmaz bir ikili gibidir.

Alkol oranını düşürmesi ile de bilinir. Üstelik bu alkol oranlarını düşürürken tadı da mütemadiyen yumuşatır. Sert içkilerin tadını hafifletir lezzetli bir sunum ortaya koyar. Fakat enerji içecekleri ile votkanın oranı dengeli olmalıdır. Peki nasıl? Votkanın tadını harika bir şekilde hissetmek istiyorsanız votka bardağının yarısında kadar enerji içeceği koyun. Ardına votkanızı ekleyin. Karıştırmanıza veya çalkalamanıza gerek yok. Direkt olarak içebilirsiniz. Fakat bizim favorimiz, votkayı iki parmak kadar koymanız. Daha sonra votkayı ekleyebilirsiniz. Yenecek votka atıştırmalıkları ile daha keyifli hale getirebilirsiniz.

Enerji İçeceği Çeşitleri

 • Üzümün yoğun olduğu enerji içecekleri
 • Limonun yoğun olduğu enerji içecekleri
 • Lime veya greyfurtun yoğun olduğu enerji içecekleri

Cipsler

Votka atıştırmalıkları sırasında yiyeceklere geldik. Cipsler, her alkol ürünü için tüketilebilir. Votka, viski, rom, bira ve daha niceleri. Fakat votka ile beraber yenen cipsler, harika tatlar oluşturabilir. Baharatın yoğun olarak yer aldığı mısır cipsleri votkaya çok yakışacaktır. Bu cipsler mısır cipsleri olabilir. Mısır cipsleri içinde acı aromalı cipsler, votkanın tadını çok iyi yansıtacaktır.

Cips Çeşitleri

 • Mısır cipsleri
 • Patates cipsleri
 • Biftekli cipsler
 • Soğan aromalı cipsler

Tuzlu Krakerler

Krakerler, en iyi votka atıştırmalıkları arasında sayılabilir. Arkadaş ortamında votkamızı hafif hafif yudumlarken ağzımızın da boş durmasını istemeyiz. Votkanın tadına bir eklenti yapması için değil de daha çok keyifli dakikalar geçirmek için krakerler önerilir. Tabii ki krakerin her çeşidi lezzetlidir. Fakat bizim tercihimiz, tuzlulardan yanadır.

Tuzlu Kraker Çeşitleri

 • Balık krakerler
 • Çubuk krakerler
 • Baharatlı krakerler

Kalamar ve Karides

Deniz ürünleri, alkollere pekala yakışır. Özellikle yağda kızarmış olan bu lezzet harikaları keyifli dakikalar geçirmenizde önemli bir rol oynar. Karides veya kalamar gibi deniz ürünlerini özel sos ve baharatlarla marine ederek yiyebilirsiniz. Üstüne birkaç yudum votka da alırsanız harika bir lezzet yakalayabilirsiniz. Kuşkusuz votka atıştırmalıkları içine rahatça yazabileceğimiz bu deniz ürünleri, lezzet şöleninde hep yanınızdadır.

Kalamar ve Karides Çeşitleri

 • Yağda kızarmış karides veya kalamar
 • Marine edilmiş karides veya kalamar
 • Salata ile sunulan karides veya kalamar

Çikolata

Tıpkı viski gibi votka için de oldukça harika bir atıştırmalık olan çikolata, alkollerin vazgeçilmezidir. Çikolatayı hepimiz severiz. Gerek tatlıların içinde gerek ki sade yerken. Fakat bizce en güzeli votkanın yanındaki çikolatadır. Votkanın yoğun aromasına karşın çikolatanın tatlı dokusu harika bir damak zevki bırakabilir. Türü veya çeşidi fark etmeksizin her çikolata votka ile yenilebilir. Tabii ki bir gurme olarak fikrimi soracak olursanız bademli çikolataları deneyin derim. Şu ana kadar yaşadığınız keyfi ikiye katlayacağından, votka atıştırmalıkları konusunda bademli çikolatalar favorilerim arasında.

Çikolata Çeşitleri

 • Bademli çikolata (favori)
 • Sütlü çikolata
 • Fındıklı çikolata
 • Beyaz çikolata

Midye

Yavaş yavaş sonlara yaklaşırken midyeden söz edelim. Kimilerine göre midye bir lezzet şaheseri iken kimilerine göre damak zevki ile uyuşmayan bir lezzet. İki tarafı da haklı buluyoruz fakat biz iki tarafın da gönlünü ediyoruz. Midye, hepimizin bildiği sokak lezzetlerinden bir tanesi. Sokakta alıp yemek çoğuna hitap etmeyeceği gibi bize de hitap etmiyor.

Fakat bu değil ki midyeyi sevmiyoruz. Midye, bizce harika bir içecek yanında yani votka ile iyi gider. Bu yüzden votka atıştırmalıkları başlığımızda midyeye yer verdik. Midyeyi kendi evinizde veya arkadaş ortamınızda salataya katarak tüketebilirsiniz. Hatta midye tava olarak hazırlayıp votkanızın keyfine varabilirsiniz. Her iki şekilde de votkanızın lezzetine tavan yaptıracağı kuşkusuz.

Turşu

Geldik en iyi votka atıştırmalıklarında ki son sıraya. Son sıraya daha önce hiç görmediğiniz bir lezzeti çıkarıyoruz. Hepimiz biliyoruz ki votka yanında ekşi şeyler rahat bir şekilde tüketilir. Ekşi besinlerin en başında turşular gelir. Üstelik bu atıştırmalık çok eskiye dayanır. İlk olarak Ruslar turşu ile votkayı beraber tüketmiştir. Daha sonra Türkler bu alışkanlığı kazanmıştır. Hangi medeniyet tüketirse tüketsin votkayı lezzetli bir hale getiren detaylardan birisi turşudur. Tabii yine favorilerimizden bahsedecek olursak kornişon turşu, votka atıştırmalıkları arasında favorimizdir.

Turşu Çeşitleri

 • Salatalık turşusu
 • Biber turşusu
 • Lahana turşusu
 • Kornişon turşu (favori)

Bir cevap yazın

www.aromadepom.com alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun satışını, reklamını ve tüketicilere yönelik tanıtımını yapmaz; bu ürünlerin kullanılmasını ve satışını özendirecek veya teşvik edecek herhangi bir faaliyet içinde kesinlikle bulunmaz. Kenardaki TAMAM butonuna tıklayıp siteye giriş yaparak 24 yaşından büyük olduğunuzu beyan etmiş olursunuz. :)

×