En İyi Viski Kokteyleri

En İyi 10 Viski Kokteyli

Viski, sek olarak içilebildiği gibi bir kokteyl şeklinde de tüketilebilir. Fakat her viski, her türlü kokteyle yakışmaz. Bu bakımdan en iyi 10 viski kokteyli başlığımızda hangi viskilerin hangi kokteyllerde kullanıldığını ve o viskiler ile yapılabilecek en iyi kokteyllerden bahsedeceğiz. O zaman gelin bir giriş yapalım.

Viski Kokteyli Nedir?

Viski çeşitleri başta Amerikan veya İskoçya olmak üzere ayrılmaktadır. Pek çok ülkenin de kendine has viskileri vardır. Fakat kitleler en çok Amerikan veya İskoç viskileri tercih ederler. Viski, yoğun aroma veya kokusu itibari ile çoğu alkol tutkununa ağır gelebilir. İçimini kolaylaştırmak ve daha lezzetli bir hale getirebilmek için de kokteyller yapılabilir. Viski kokteyli; mevsime, ortama veya viski markasına göre çeşitlenebilir.

Aynı şekilde kokteylin yapım süreci de farklılık gösterebilir. Kimi kokteyl sadece buz kalıplarının doldurması ve birkaç aromanın katımı ile yapılırken kimi kokteyl, viskilerin harmanlaması ile yapılmaktadır. Her kokteylin kendine özgü bir tadı veya dokusu vardır. Bu bakımdan en kaliteli kokteyllerini bilmeniz, daha keyifli bir viski deneyimi yaşamanıza olanak sağlayacaktır.

Old Fashioned

Tarihin en eski veya köklü viski kokteyllerinden biri olan Old Fashioned, tarihini 1880’li yıllara dayandırmaktadır. Bu kokteyl, sadece viskiye özel olan bir kokteyl değildir. Adını viski ile duyurmuştur fakat rom veya cin ile de yapılabilmektedir. Tarifleri değişse de bizler, en klasik Old Fashioned tarifini veya yapılışını huzurunuza sunmaktayız.

Malzemeler:

 • 60 miligram viski
 • 10 miligram Angusturo bitters
 • 1 tane küp şeker
 • 1 tane portakal

Yapılışı:

Old fashioned viski kokteyli yapılışı karmaşık gibi görünse de tüm detayları ile birlikte sizlere vereceğiz. İlk olarak küp şekeri portakal kabuğuna sürtün. Şeker renk alana kadar devam edin. Sonra şekeri kokteyl bardağının dışında bir bardağa koyun. 10 miligram bittersi damlatın. Ardından birkaç damla su katın. Daha sonra viskiyi bu bardağa azar azar dökerek şeker ile karıştırın. Bir parça daha buz ekleyin ve 30 saniye daha karıştırın. Ardından karışan kokteyle başka bir bardağa aktarın ve oldukça fazla buz ekleyin. Afiyet olsun Old Fashioned viski kokteyli içime hazır!

Whiskey Sour

Klasik viski kokteyl tariflerine devam ediyoruz. Listemizde 1800’lü yıllarda ortaya çıkmış Whiskey Sour var. Bu kokteyl, tatlı veya ekşi bir aromaya sahip bir alkol ürünüdür. Fakat ev içinde yapımı biraz daha zordur. Bu yönden evde yapılan kokteyller arasında pek yer edinemez kendine. Bunun nedenini yapılışta zaten göreceksiniz.

Malzemeler:

 • 50 miligram viski
 • 30 miligram limon suyu
 • 20 miligram şeker şurubu
 • 1 yumurta akı
 • Buz
 • İsteğe göre Angostura Bitter (bizim viski kokteyli tarifimizde bitter bulunmakta)

Yapılışı:

Öncelikle şundan bahsedelim Whiskey Sour, bir shaker ile yapılan kokteyldir. Bu bakımdan tüm yazılan malzemeler karışarak 30 saniye çalkalanır. Oldukça güçlü veya hızlı çalkalamanız gerekmektedir. Soğukluğu koruduğunuzda veya iyi çalkaladığınızda bir köpük oluşur. Bu köpüğe bitter damlatılır. Köpüğün oluşması yumurta akı sayesinde olmaktadır. Bu aşamalar bittiğinde keyifle viskinizi yudumlayabilirsiniz.

Lynchburg Lemonade

Özellikle sıcak havalarda tercih edilen Lynchburg Lemonade, serinleme yolunda en iyi adımlardan bir tanesidir. Oldukça ferahlatıcı veya fresh bir hava katan bu kokteyl, özellikle Jack Daniel’s markası ile özdeşleşmiştir. Viski kokteyli denilince özellikle yaz kokteyllerden bahsetmemiz gerekirse Lynchburg Lemonade’i atlamamız olmaz.

Malzemeler:

 • 40 miligram viski
 • 20 miligram portakal likörü
 • Bir tutam şeker
 • 10 miligram limon suyu

Yapılışı:

Yukarıdaki malzemeleri bir shakere toplayın. İyice çalkalayın. Çalkaladıktan sonra devamını gazoz ile doldurun. Ardından buz ile bardağı tamamlayın. Bardak etrafı için limon yerleştirebilirsiniz. Gayet güzel duracaktır. Afiyet olsun!

Mint Julep

Mint Julep ile ilgili birçok tarihsel bilgi vardır. Bu tarihsel bilgilerin doğruluğundan en emin olduğumuz ise Mint Julet’in 1700’li yılların sonunda ortaya çıkmış olmasıdır. Amerika’nın güney eyaletinde ortaya çıkan bu viski kokteyli, geleneksel bir bourbon kokteylidir. Sıcak havaların vazgeçilmezi olan bu kokteyl, eski veya tarihi dokusu ile kokteyl severleri etkilemektedir.

Malzemeleri:

 • 40 miligram viski
 • 1 miligram şeker şurubu
 • 2 dal nane

Yapılışı:

Nane yaprağını ve şeker şurubunu bir bardağa aktarın. Burada naneyi ezerek veya döverek şeker grubuna yedirin. Nanenin özünün harika bir şekilde geçmesine ve en sonunda şeker şurubu ile karışmasına olanak sağlayacaktır. Daha sonra bunlara buz ilave edin. Üstüne ise viskiyi katın. Hafif veya nazik bir şekilde karıştırın. İsteğe göre pipetle de servis edebilirsiniz. Afiyet olsun!

Rob Roy

İskoç viskisi ile elde edilen Rob Roy viski kokteyli, 1894 yılında New Yor şehrinde bulunmuştur. Bir otelde ve bir barmen tarafından ortaya çıkan bu kokteyl, oldukça sevilmiş ve en iyi viski kokteylleri listemize girmeye hak kazanmıştır.

Malzemeler:

 • 45 miligram İskoç viskisi
 • 30 miligram vermut (tatlı vermut olmasına özen gösterin)
 • Angostura bitter
 • Portakal kabuğu veya kiraz

Yapılışı:

Her şeyden önce mutlaka kadehinizi soğutun. Soğuk kadeh bu kokteylde önemli bir yere sahiptir. Daha sonra İskoç viskisi, vermut ve bitteri bir karıştırıcıya katın. Karıştırıcıda bu üç bileşeni harmanlayın. İyice çalkalayın. Ardından buzları katın ve 30 saniye kadar karıştırın. Bir süzgeç yardımı ile buzu süzün. Süslemesi için portakal kabuğu veya kiraz kullanın. Artık Rob Roy viski kokteyli hazır durumdadır. Afiyet olsun!

Manhattan

Aynı Rob Roy gibi New York’ta çıkan Manhattan, Amerikan viskisi ile yapılmaktadır. Ortaya çıkışı, ABD başkanlık seçiminde olmuştur. Genel kanı Manhattan veya Manhattan çevresi kentlerde çıkmış olmasıdır. Zaten bu yüzden de kokteyl ismi Manhattan olmuştur. Klasik kokteyllerin arasında yer alan bu kokteylin değeri oldukça büyüktür.

Malzemeler:

 • 50 miligram Kanada veya bourbon viskisi
 • 20 miligram kırmızı vermut
 • 2 damla Angusturo bitters

Yapılışı:

Kokteylin tarifi oldukça basittir fakat hazırlanması bir o kadar zordur. Aynı Rob Roy’da olduğu gibi bardak soğutulur. Klasik Amerikan viski kokteyli bu şekilde hazırlanır. Tüm malzemeler bir shakere dökülür ve karıştırılır. Daha sonra içine buz ilave edilir ve 30 saniye kadar karıştırılmaya devam edilir. Buz süzülür. En çok yemek öncesi veya davet öncesi içilen kokteyllerden bir tanesi olarak karşımıza çıkarlar.

Silver 75

Viskiyi ağır bulanlar veya içiminde zorlananların tercihi olan Silver 75 kokteyli, keyifli alkol dakikalarını sizlerin huzuruna sunmaktadır. Normal kokteyllerde farklı alkollerin karışımına pek tabii rastlarız. Fakat Silver 75’de bu farklı alkol çeşitlerinden biri köpüklü beyaz şaraptır. Sık karşılaşmadığımız bu alkol, Silver 75’de farklı bir boyut kazanmıştır. Pratik bir viski kokteyli olan Silver 75’in malzemeleri sizlerle!

Malzemeler:

 • 20 miligram bourbon veya Amerikan viskisi
 • 15 miligram meyve şurubu
 • 15 miligram limon suyu
 • Köpüklü beyaz şarap
 • Süsleme için kiraz veya ince bir dilim lime limon

Yapılışı:

Silver 75 bir shaker kokteyldir. Yani tüm malzemeler karışır veya çalkalanır. Amerikan viski kokteyllerinden biri olduğu için de bardağınızı önceden soğutmanız gerekir. Soğuk bardağa beyaz köpüklü şarabı 3’de 1 oranında ekleyin. Daha sonra önce karıştırdığınız malzemeleri ekleyin. Ardından süsleme için kiraz veya ince bir dilim limon kullanın. Viski kokteyli hazır, afiyet olsun!

Smoky Sour

İskoç viski sevenlerin yeni kokteyl tercihi Smoky Sour olacaktır. Smoky Sour, harman viski veya İskoç viski türünü en iyi yansıtan kokteyllerden bir tanesidir. Oldukça fazla malzemeye sahip olmasına rağmen Smoky Sour, evde yapılabilecek veya kolay bir şekilde içilebilecek bir hazırlanışa sahiptir. Bu bakımdan iddia ediyoruz, evlerinizde yapacağınız ilk sıradaki kokteyl olacaktır.

Malzemeler:

 • 5 shot bardağı İskoç viskisi (Jonnie Walker Black Label kullanmanızı öneririz)
 • Shot bardağının 3’de 1 oranında bergamot şurubu
 • Shot bardağının 3’de 1 oranında adaçayı şurubu
 • 1 shot bardağı Taze limon suyu
 • 4 damla Angostura bitters

Hazırlanışı:

Smoky Sour viski kokteyli yapmak bu aşamada çok basittir. Yukarıda malzemeler başlığında yazılan ölçüler doğrultusunda tüm malzemeleri bir karıştırıcıya ekleyin. Sırası bu aşamada önemli değildir. Tüm malzemeleri karıştırın. Ardından malzemeleri bir shakere döküp en az 15 saniye boyunca çalkalayın. Çalkalama işlemi öncesi buz atmayı unutmayın. Kıvama ulaşınca bir süzgeç yardımı ile buzu kokteylinizden çıkarın. İçime hazırdır, afiyet olsun!

Highball

En ilginç hikayelerden birine sahip olan kokteylimiz de Highball’dır. Tabii birçok hikayesi veya varyantları vardır. Fakat biz, en çok kabul gören ve bilinen hikayeyi sizlere aktaracağız. Higball viski kokteyli, bir İngiliz aktör tarafından keşfedilmiştir. Bu aktörün ismi Edward J. Ratcliffe idi. Ratcliffe bir barda viskisini buz veya bir soda ile sipariş vermiştir. Bunun üzerine barmen, aktörün isteğini geri çevirmemiş ve sadece 3 malzeme ile kokteylini hazırlamıştır. Ratcliffe, bu kokteyli çok sevmiş ve her gittiği barda bu viski kokteylini talep etmiştir. Higball’ın serüveni de böylelikle başlamıştır.

Malzemeler:

 • 50 miligram viski
 • Buz
 • Soda

Yapılışı:

Bu kadar pratik bir malzeme skalasına sahip olan kokteylin hazırlanışı da bir o kadar pratiktir. Fakat biz, içiminizi daha zevkli bir hale getirecek bir husustan bahsedeceğiz. Normal şartlarda viskiler, birçok kadehle veya bardak ile içilebilir ama Highball viski kokteyli içiyorsanız uzun tip Highball kadehini tercih etmelisiniz. Bu şekilde bu kolay tarifi daha mükemmel bir hale getirebilirsiniz. Öncelikle muhteşem kadehinizi buzla doldurun. İçine 50 gram viskinizi ilave edin. Ardından da sodanızı dökün ve Afiyet olsun!

Irısh Cofee

Bu listemizin en ilginç kokteyli işte karşınızda. Irısh Cofee veya İrlanda kahvesi, alkollü sıcak kahve kategorisinde girmektedir. İrlanda kahvesi, ilk olarak 1940 yılında gözümüze çarpmıştır. Limerick yakınlarında Foynes Limanı’nda Joe Sheriadan tarafından ortaya çıkmıştır. Yorgun yolcuların enerjilerini yerine getirmek için kahve ile viskiyi birleştirmiştir. Sonunda ise ortaya harika bir viski kokteyli çıkmıştır.

Malzemeler:

 • 40 miligram İrlanda viskisi
 • 1 çay fincanı filtre kahve
 • 1 çay kaşığı toz şeker

Yapılışı:

Özel bardağa viski, sıcak filtre kahveyi ve toz şekeri karıştırın. Üstüne isteğe göre krema ekleyebilirsiniz. Sıcak içmeye ayrı bir özen gösterin. Afiyet olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

www.aromadepom.com alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun satışını, reklamını ve tüketicilere yönelik tanıtımını yapmaz; bu ürünlerin kullanılmasını ve satışını özendirecek veya teşvik edecek herhangi bir faaliyet içinde kesinlikle bulunmaz. Kenardaki TAMAM butonuna tıklayıp siteye giriş yaparak 24 yaşından büyük olduğunuzu beyan etmiş olursunuz. :)

×