Viski Kiti Nedir

Viski Kiti Nedir?

Viski kiti, evde el yapımı alkol viski yapabilmek için gerekli olan bir bileşendir. Alkollerin birçoğu, evde yapılabilir. Viski de evde yapılabilecek bir alkol çeşididir. Orijinal viski aromasına en yakın bir alkol elde edebilmenin en kestirme yolu viski kitleri olmaktadır. Viski kitleri, içeriğine veya miktarına göre belli kategorilere ayrılırlar. Bu kategoriler sayesinde istediğiniz viski kitini bulmanız oldukça basit veya pratik bir hale gelir.

Viski Kiti ile Viski Yapmak Sağlıklı Mı?

Öncelikle şundan bahsetmemiz gerekiyor. Alkolün vücuda etkisi elbette yararlı değildir. Hangi alkol olursa olsun vücuda girdiği anda zararlı etkilerini göstermeye başlar. Viski, rakı veya rom gibi içki çeşitlerinden içen hiçbir insanın vücudu, sağlıklı bir insanınki kadar dinamik değildir. Bu durum orijinal alkol ürünlerinde olduğu gibi viski kiti için de geçerlidir.

Viski kitleri ile ev yapımı alkol yaptığınızda, normal orijinal şişelenmiş alkolün etkisini ilk elden yaşarsanız. Bunun elbette sağlıklı bir yanı yoktur. Alkol her zaman alkoldür. Fakat eğer viski kitleri ile yaptığımız alkolün vücuda olan normal alkole oranla daha mı fazladır? Gibi bir soru kafanızda dönüyorsa bunu şu şekilde cevaplamamız doğru olacaktır:

Viski kitlerinin belirtildiği miktarda su veya çözelti kullanırsanız ekstra bir zararı vücudunuza olmayacaktır. Fakat belirtilen ölçülerin yukarısına çıkarsanız veya aşağısına düşerseniz, elbette birtakım ekstra zararlı yönleri ortaya çıkacaktır. Olması gerektiği gibi viski kiti ile alkol yaparsanız normal, orijinal alkol ürünleri ile aynı düzeyde vücuda etkisi olacaktır.

Sahte Viski Kiti Nasıl Anlaşılır?

Piyasada bunan alkol ürünlerinin fiyatının artmasından dolayı birçok alkol ürünü cep yakmaktadır. Bunu fırsat bilen dolandırıcılar, sahte alkol veya sahte alkol kiti üretimine başlamışlardır. Viskilerin sahte olup olmadığını anlamak gayet basittir. En basit yol ise viski şişesinden geçmektedir. Sahte viski ürünlerinin kapaklarında oynamalar olur. Ayrıca ambalajında TAPDK onaylı bandrolün olması gerekmektedir.

Eğer bu bandrol üründe yoksa o viski sahtedir. Renginden veya kokusundan bir viskinin sahte olup olmadığını anlamanız imkansızdır. Fiyatlar da sizi gerçek ile sahte arasındaki ince çizgiyi belirlemenizde büyük rol oynar. Bir ürünün fiyatı, olması gerektiğinden kat ve kat az ise o ürün sahtedir. Aynısı alkol veya viski kiti için de geçerlidir. Bir viski kitinin ambalajında oynama olmaz. Kapak serttir veya zor açılır. Ayrıca piyasaya göre çok düşük fiyatlı ise o ürün sahtedir.

Gerçek Viski Kiti Nasıl Anlaşılır?

Gerçek viski kitleri, olması gereken ambalajda gelmelidir. Herhangi bir ambalajsız ürün, sahtelik tehlikesi ortaya koyabilir. Ürün içindeki miktar, olması gerektiğinden az veya fazla ise üründe oynama yapıldığı şüphesi ortaya çıkabilir. Gerçek kitler, faturalar dahilinde evinize kadar gelir. Bir fatura veya fiş olmadığı taktirde viski kiti ürününün sahte olması büyük bir olasılıktır.

Fakat tüm bu etmenler karşılanırsa dahi sahte ürünler ile karşılaşabilirsiniz. Bunun olmaması için güvenilir kaynaklardan veya web sitelerinden ürünleri tedarik etmelisiniz. Adı bilinmemiş ve ucuz ürünler, aklınızı çelecektir. Bu durumun yaşanmaması için Aromadepom gibi güvenilir firmalardan alkol kiti siparişlerinizi vermelisiniz.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Denetimi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı; bitkisel ve hayvansal üretim ile su ürünleri kapsamındaki ürünlerin geliştirilmesinden bu ürünlerin politikalarını oluşturmaya kadar araştırmalar yapan, gıda güvenliği veya güvenilirliğini ön planda tutan bir kuruluş olarak karşımıza çıkmaktadır. Viski kiti nedir? Başlığımızda bu bakanlığın görevinden ve alkol ürünlerine karşı sergiledikleri faaliyetlerden bahsedeceğiz.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, alkol ürünleri üzerinde ayrı bir hassasiyetle çalışmalarını sürdürmektedir. Haftalık, aylık veya senelik gibi belirli aralıklarla yaptıkları denetleme çalışmalarına tarımdan başlamışlardır. Üreticinin ekmiş olduğu; arpa, çavdar, çetene ve anason gibi ürünleri denetleyen bakanlık, ürünlerin sürekliliğini sağlarken dışarıya ürün çıkmama kararı da almıştır.

Yönetmelik, ürünleri tarladan çıktığı andan itibaren denetleyerek fabrikalarda çalışmalarını sürdürür. Adım adım takip edilen şemada metil ve etil alkol, alkollü içecekler,  viski kiti benzeri ürünler veya saf anason yağı gibi ürünler bu fabrikalarda denetlenerek üretilir. Ürünlere bandrol yapıştırılır ve sahte olmadıkları ispat edilir.

Viski Kiti Çeşitleri

En çok tercih edilen alkol kitlerinden biri de viski kitleri olmaktadır. Bu kitler aynı zamanda en çok çeşitliliği olan veya en çok değişkenliği içeren alkol kitleri başında yer almaktadır. Bu kitler, aromasını veren viski markasının ismi ile anılırlar. Bu sayede müşteriler, viski kitleri içerisinde seçim yapacakları zaman bu alkol markalarının lezzeti üzerinden seçimlerini yaparlar.

Bu durum müşteri memnuniyeti arttırırken beklentileri de karşılamaktadır. Çünkü her viski aynı tatta veya aromada bulunmaz. İskoç viskiler harman viskiler olarak sınıflanırken Amerikan viskileri bourbon veya has Amerikan viskisi gibi isimler ile anılırlar. Her iki çeşidin de tadı farklıdır. Viski kiti için de durum aynıdır. Aromasına göre kitler sınıflanırken miktarlarına göre de ayrıca filtrelenirler.

Single Shot ve Elit Edition Viski Kiti

Yukarda son mısrada belirttiğimiz hususa bu başlığımızda daha çok bahsedeceğiz. Dediğimiz üzere viski kitleri miktarlarına göre filtrelenirler. Fakat bu durum sadece viski kitleri için geçerli değildir. Alkol kitlerinin her biri bu filtrelemeden geçerler. Elit editon veya single shot olarak karşımıza çıkan bu kitler, fiyatlarına göre değişkenlik gösterirler.

Single shot ürünler, 5 ML olarak şişelenmiş ve karton pakette karşımıza çıkar. Bu 5 ML viski kitlerinden bitmiş 1 Litre viski elde edilir. Uygulanması son derece basittir. Ekonomik yönden de single shot ürünler gayet makuldür. Fakat daha uzun bir viski deneyimi istiyorsanız elit edition viski kiti ürünlerini tercih etmekten çekinmemelisiniz.

Elit edition kitler, en çok tercih edilen kitlerdir. Fiyatı single shota göre bir miktar fazladır. Bu ürünler aynı single shot gibi cam şişede ve karton kutuda evinize kadar gelir. Elit edition ürünlerin miktarı 10 ml’dir. Bu 10 ml kitten yaklaşık olarak 2.400 ml kadar bitmiş ev yapımı viski elde edebilirsiniz. Tüm viski kitleri elit edition veya single shot gibi iki çeşit kategoride bulunmaktadır.

Black Label Viski Kiti Nedir

Viski kiti aromalarının en çok tercih edilen harmanı, hiç kuşkusuz Black Label’dir. İlk olarak 1865 yılında ‘’Walker’s Old Highlan’’ ismi ile ortaya çıkan bu ürün, 1905 yılında ‘’Extra Special Old Higland’’ adını alarak 4 yıl boyunca bu ismi taşımıştır. Daha sonra marka, ismin çok demode olduğuna karar verip bir yenileşme çabasına girmiştir. Bu anlamda ise günümüz ismi ile Johnie Walker Black Label olmuştur.

40 farklı viskinin harmanlaması ile oluşan bu İskoç güzelliği, aynı zamanda ilk ekspresyon alkollü ürün unvanına da sahiptir. Expression bir markanın alt markası demektir. Johnie Walker bir marka iken Black Label o markanın bir alt markasıdır. Fakat bu alt marka o kadar sevilmiştir ki viski kiti içinde daimi olarak tercih edilen olmuştur.

JB Viski Kiti Nedir

Uzun adı Justerni & Brooks olan bu marka zamanla ismini kısaltılarak ‘’JB’’ adını almıştır. Aslen Londra’nın ileri düzey kentlerinde kurulan bu şarap veya alkollü içki firması, 1749’da ilk defa faaliyetlerine başlamıştır. İngiltere’de köklü bir geçmişi bulunan bu firma, İngiliz hükümdarlarının alkollü içki tedarikçisi konumundaydı. Halen de bu konumu korumaktadır.

İçinde %40 alkol oranı bulunan bu içki, aynı Black Label gibi bir harman içkidir. Fakat içimi Black Label’e göre daha yumuşak olmaktadır. İskoç viskileri harman viskiler olarak bilinirler. JB’de Britanya esintilerini taşıyarak bir İskoç viskisi amblemini ambalajlarına koydurmuştur. Oldukça güzel bir içimi olan bu viski, evde viski kiti ile yapıldığında dahi o harman tadını pek tabii verebilmektedir.

Chivas Viski Kiti Nedir

İskoç viskileri ile gittiğimiz listemize bir diğer İskoç markası ile devam ediyoruz. 1801’de gözlerini açan Chivas Regal, İskoçya’nın Aberdeen kentinde üretimini başlatmıştır. Harman viski öncüsü olan bu marka, Chivas kardeşler tarafından başka bir yöne evrilmiştir. Bu evrim Chivas Regal 12’yi dünyanın en çok bilinen veya tanınan viski markalarından biri haline getirmiştir.

Markanın özdeşleşmiş aromatik tadı oldukça tatlıdır. İçinde karamel, bal, vanilya ve nane esintilerini taşıyan Chivas Regal 12, kremamsı dokusu ile oldukça yumuşak bir içim sunmaktadır. Kokusu, meyvemsi gelirken yine bal gibi tatlı esintileri de beraberinde getiriyor. Gerçek bir klasik olan Chivas Regal, viski kiti ile yapıldığı taktirde bile o muazzam tadını pekala vermektedir.

Jim Beam Viski Kiti Nedir

İskoç hegemonyasına son verip gerçek bir bourbon viski ile devam edelim. İşte klasiklerin öncüsü Jim Beam bourbon viski! Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkmış bu viski, %40 alkol oranı ile klasik viskilerin temel taşı olma özelliği taşımaktadır. Markanın en çok tercih edilen ekspresyonu ise Jim Beam Original olmaktadır. Bu ürün reçetesinde %77 mısır, %13 baharat ve %10 oranında arpa bulunmaktadır.

Alkolün en has hali olan Jim Beam, tadı veya kokusu ile oldukça eşsiz bir üründür. Kokusunu ilk anda aldığınızda başınız dönebilir. Etil alkol, buram buram gelmektedir. Viski kiti ile yaptığınızda dahi bu kokuyu kusursuz bir şekilde alacağınızdan emin olabilirsiniz. Boğazınızdan ilk geçtiğinde harika bir tat sizi karşılayacaktır. Yakıcı bir tadın verdiği etkiyi hemen hissedeceksiniz. Karabiber buna destek olurken anasonun tadını hemen ardına alacaksınız. Hafif şeker aroması ile de mükemmel bir Jime Beam deneyimi yaşayacaksınız.

Jack Daniels Viski Kiti Nedir

En klasiğini en sona sakladık. Alkolle zerre alakası olmayan insanların bile hayatlarında bir kere duyduğu bir isimdir Jack Daniel’s. Öyle ki bu marka, F1’den MotoGP’ye kadar girmiştir. Hatta filmlerde veya dizilerde ürün yerleştirme olarak kullanılmıştır. Hollywood etkisi elbette çok büyüktür. Fakat Hollywood etkisi ürünün sadece tanınmasına rol oynamıştır. Ürünün asıl ünü tabii ki aroması veya tadıyla gelmiştir. Jack Daniel’s viski kiti bile bu Daniel’s’in eşsiz tadını alkol severe en derinden hissettirebilmektedir.

Jack Daniel’s bourbon içki değildir. Aslında bourbon özelliği taşımaktadır fakat tennessee viski tabiri daha uygun gözükmektedir. Her bourbon viski bir tennessee özelliği göstermez. Fakat her tennessee bir bourbon içkidir. Tennessee’nin tek farkı kömür filtrasyonu olmaktadır. Jack Daniel’s markası da bu filtrasyondan geçerek elimize geçmektedir. Bu işlem sayesinde viski tadı yanıksı veya odunsu olmaktadır.

Viski Kiti ile Yapılan Viski Bozulur Mu?

Viski kiti ile yaptığınız bir bitmiş viskinin bekleme süresi ne kadar uzarsa o kadar lezzetlenir. Yani beklediği ve bozuldu gibi bir durum viskiler için geçerli değildir. Genelde tüm alkol ürünleri bekleyerek bozulmaz. Fakat viskiler bekledikleri taktirde özlerini daha iyi verirler ve daha da lezzetlenirler.

Bu durum orijinal şişelenmiş viskiler veya viski kitleri ile yaptığınız el yapımı alkol ürünleri için geçerlidir. Fakat önemli bir konu vardır. Viskinizi kesinlikle ağzı açık bir konumda veya güneş alan bir yerde bekletmemelisiniz. Aksi taktirde alkol bulunduğu yerden uçup gidecektir. İster şişelenmiş bir viskiniz olsun isterseniz de ev yapımı bir viskiniz, ağzının sıkı bir şekilde kapalı olduğundan mutlaka emin olmalısınız.

Viski Kiti Fiyatları

Viski kiti fiyatları, kit içerisindeki çözeltinin miktarına göre değişebilmektedir. Tabii bu durum Aromadepom sitesi için geçerlidir. İnternetteki diğer sitelerin ürün fiyatları, kaliteye veya ürün özelliğine göre değişkenlik göstermektedir. Aromadepom içindeki alkol kitlerinin tamamı içindeki çözeltinin miktarına göre değişkenlik gösterir.

Viski Kiti Nereden Alınır?

Viski kitlerini marketlerden veya tekel bayilerden alamazsınız. Tekeller veya marketler, sadece ama sadece şişelenmiş alkol ürünlerini satmak ile yükümlülerdir. Etil alkolü bile bulmanız oldukça zorlaşır bu yerlerde. Öyle ki viski kiti için bu durum tamamen farklıdır. Viski kitleri, internette bulunabilmektedir. Çeşitli alışveriş sitelerinde karşınıza çıkabilecek bu ürünler, güvenilir markaların tedarikçi sitesinde de karşınızda çıkabilmektedir.

Güvenilir bir şekilde hizmet alabilmek için mutlaka ilk olarak firmanın tedariğini yaptığı sitelerden yana tercihinizi kullanmalısınız. Aksi taktirde ürün değişimi veya ürün hakkındaki memnuniyetsiz baş gösterebilir. Bu sitelerden en çok bilineni ve güvenileni ise Aromadepom olmaktadır. Aromadepom, viski kitleri kategorisinde birçok çeşidi ile satışlarına devam etmektedir.

Orijinal Viski Kiti (King Gıda Aromaları)

Orijinal viski kiti veya kitlerini bulmak, web sitelerinde oldukça çelişkilidir. Parasını verdiğiniz ürünün sahte olup olmadığını anlamanız ancak kapınıza kadar geldiğinde mümkün olacaktır. Bu bakımdan güvenilir ve kaliteli firmalardan alışverişinizi tamamlamalısınız. Bu noktada ise Aromadepom firması devreye girmektedir.

Aromadepom, çeşitli ürün yelpazesi ile müşterilerine hem ekonomik hem de işlevsel birçok ürünü hızlı kargo imkanı ile evlerine kadar getirtmektedir. Özellikle viski kitleri konusundaki tedarikleri en çok tercih edilenler arasındadır. Orijinal viski kiti örneklerinden biri olan King Gıda Aromaları satışları ile isminden söz ettiren Aromadepom, ev yapımı viski veya alkol konusunda Türkiye’nin önde gelen şirketlerinden bir tanesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

www.aromadepom.com alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun satışını, reklamını ve tüketicilere yönelik tanıtımını yapmaz; bu ürünlerin kullanılmasını ve satışını özendirecek veya teşvik edecek herhangi bir faaliyet içinde kesinlikle bulunmaz. Kenardaki TAMAM butonuna tıklayıp siteye giriş yaparak 24 yaşından büyük olduğunuzu beyan etmiş olursunuz. :)

×