Evde Votka Yapımı

Evde Votka Yapımı

Evde Votka Yapımı

Evde votka yapımı, evde en çok yapılan alkol ürünlerinden biridir. Rusya menşeili bir içki olan votka, renksiz bir alkol çeşididir. Kokusu veya aroması çok rahat bir şekilde hissedilebilen bu alkol ürünüdür. Votka çeşitlerine göre içinde bulunan aromalar veya maddeler değişir. Tahıl ürünlerinden veya patateslerden elde edilen votka, bu ürünlerin damıtılmasıyla meydana gelmektedir.

Votka kitleri veya özleri de bu temelde üretilmiş votkanın en sade şeklidir. Evde votka yapımı, bu özler yardımı ile gerçekleşir. Bu kitlerden elde edilen bitmiş votka ürünü veya marketlerden satın aldığımızın alkol oranı %40’dır. Tarihi 1500’lü yıllara kadar dayanan votka, en eski alkol ürünlerinden biridir.

Evde Votka Yapımı İçin Votka Kitleri

Votka yapım kitleri, son dönemin en çok satılan alkol kitidir. Tadı veya aromasının özümsendiği votka kitleri, evde alkol üretmek isteyen insanların ilk önceliği oluyor. Votka kitleri, %40 oranında bir alkol verebilen votka içkisinin özüdür. İçinde çavdar, buğday, arpa veya mısırın bulunduğu bu özler, tahılların damıtılmasıyla oluşmaktadır. Kitlerin amacı en küçük bir votka aroması ile litrelerce votka içkisi yapmaktadır. Tüm alkol kitleri bu amacı güderken evde votka yapımı hususunda votka kitleri de aynı amacın peşinde olmaktadır.

Votka kitleri ile elde edilen alkoller ister sek olarak ister de kokteyl olarak tüketilebilmektedir. Votka, çoğu zaman evde alkol yapımında birer araç olarak görülür. Viski, rom veya rakı alkollerinin evde yapımında votka kullanılabilmektedir. Bu yönüyle hem içilen hem de bir araç olarak kullanılan bir üründür. Keskin tadı veya dokusu votka kitlerinde de devam etmektedir. Karakteristik tadı veya kokusu normal marketlerde satılan votka ürünlerinde olduğu gibi votka kitlerinde de aynı şekilde bulunmaktadır.

Absolut Votka Kiti

Saf hayat suyu adı altındaki Absolut votka kiti, evde votka yapımı konusunda en çok tercih edilen özlerden biridir. Üretimi veya bulunuşu 1879 yılında kadar dayanan Absolut, termik damıtma tekniğinin ilk defa kullanıldığı votka unvanına sahiptir. Absolut markası, şişesi ile de dikkatleri üzerine çekmektedir. Öyle ki votka denildiği zaman aklımızda canlanan alkol ürünü Absolut ile beraber gelmektedir. Saf veya temiz votkanın hası Absolut, günümüzde en çok tercih edilen votka markalarından biridir.

Absolut votka kiti, birçok aroması veya tatlandırıcısı ile beraber satılmaktadır. Vişne, elma, kiraz, nar, kavun, şeftali, fındık, orman meyveli ve daha birçok aromalı Absolut votka kiti satışta bulunmaktadır. Aroma sevmeyen, sadelikten yanı tercihini kullanmak isteyenler için de Absolut’un saf tadı veya lezzeti aromasız kitlerde bulunmaktadır. Single shot veya elit edition kategorilerinde satılan evde votka yapımı için kullanılan kitler, 12’li halde de satıştadır.

Smirnoff Votka Kiti

Adını Ivan Smirnoff’dan alan marka, 1800’lü yıllarda adını duyurmuştur. Sıcak günler için birebir olan votka markası Smirnoff, en çok satışı yapılan markalardan birisidir. Özellikle içindeki aromalar ile beraber tercih edilen marka ürünleri, votka kitleri ile de dikkat çekmektedir. Smirnoff votka kitleri, birçok meyve aromasını bünyesinde bulundurmaktadır. Sayısız kiti bulunan Smirnoff markasının en çok satılan kiti sade ve ekşi elma aromalı olanıdır.

Keglevich Votka Kiti

Orijinal sırf tahıldan damıtılan Keglevich, evde votka yapımı için en çok tercih edilen votkalardan biridir. Keglevich, meyve aromaları ile dikkat çeker. Özellikle yaz meyvelerini aroma verici olarak kullanan marka; çilek, kavun, limon, şeftali, nane veya elmayı tercih edilir. Keglevich votka kiti, cam bir şişeyle gönderilir. 10ML  olarak gönderilen Keglevich votka kitlerinden 2.400ML bitmiş alkol ürünü elde edilir. 1 Litre Çözücü, 1400 Suylaa karıştırılır ve bu şekilde elde edilir. Bu şekilde satılan 10ML kitlere elit edition adı verilir.

Grey Goose Votka Kiti

Evde votka yapımı, Grey Goose markası ile bambaşka bir lezzet almaktadır. Fransız votkası olarak bilinen Grey Goose, 90’lı yıllardan beri satışı sürmektedir. Greey Goose votka veya kitleri buğdaydan üretilmekte ve damıtılmaktadır. Kış buğdayını aroma olarak kullanan marka, çokça kontroller sonucu içilebilmektedir. 2002 yılında içimi en kaliteli votka seçilmiştir. Grey Goose votka kitinin alkol oranı yaklaşık %40 veya %45’dir. Öz ile suyun karışımından meydana gelen ürün, iyice çalkalanıp dinlendirildikten sonra içime hazır hale gelmektedir.

Meyve Aromalı Votka Kiti

Meyveli votka kitleri, en çok satışı yapılan ürünlerdir. Sade votka kitlerinden sıkılanlar veya başka bir tat arayanlar bu meyve aromalı votka kitlerini tercih ederler. Evde votka yapımı hususunda meyveli votka kitleri, içiciye keyif veren ürünlerden birisidir. Bu votka kitlerinin kullanımı diğer kitlerden farklı değildir. Tek fark kokusu veya tadıdır. Meyve aromalı votka kiti; çilek, şeftali, orman meyveli, kavunlu ve daha birçok meyveyi tatlandırıcı olarak içeriğinde kullanır.

Elite Edition Votka Kiti

Elite edition votka kiti, uzun süreli bir alkol keyfi yaşamak isteyenlerin tercihidir. Kalite veya tat olarak single shot’dan bir farkı olmayan elite editon, 10 ML olarak cam şişelerde gönderilmektedir. 10ML elite edition votka kitinden 2.4 litre bitmiş votka ürünü elde edilebilmektedir. Evde votka yapımı için kullanılan elite edition votka kiti, birçok markada votkanın sunumunu üstlenmektedir.

Single Shot Votka Kiti
Daha makul fiyatta satılan single shot votka kiti ürünleri, votka kiti için de aynı şekilde şişelenmektedir. 400 miligram Çözücü 600 miligram su ile buluşması sonucu 1000 miligram bir bitmiş votka elde edilir. Single shot votka kitleri, her markadan votka ürünlerini içlerinde barındırmaktadır.

Evde Votka Yapımı Malzemeleri

Evde votka yapımı için malzemeler, yapılan votkanın yöntemine göre farklılık gösterir. Etil alkol veya sade votka kitleri ile yapılan ev yapımı votkaların malzemeleri tamamen olmasa da birbirinden farklıdır. Sade su ve votka kitleri ile yapılan ev yapımı votka malzemeleri içerisine bir cam şişe veya bir şırınga girebilir. Onun dışında ekstra bir malzeme yoktur. Tabii ki bu durum etil alkol ile votka yapımı için geçerli değildir.

 • Votka Kiti
 • Su
 • Şırınga
 • Cam Şişe

Etil Alkol ile Evde Votka Yapımı

Evde votka yapımı, etil alkol ile de mümkündür. En çok bilinen yöntemlerden biri olan etil alkol ile herhangi bir alkol ürününü yapmak, votka için de geçerlidir. Etil alkol ile votka yapımında kullanılacak malzemeler, kolaylıkla elde edilebilecek veya bulunabilecek malzemelerdir. İşte etil alkol ile votka yapımında kullanılacak malzemeler:

 • 1 Litre Etil Alkol
 • Aktif Karbon
 • 1400 ML su (Hazır su kullanımı daha iyi sonuçlar doğuracaktır)
 • Huni
 • Filtre Kahve Kağıdı

Bu malzemeler evde votka yapımı için eksiksiz temin edilmelidir. Eksik malzemeler sonucu olmayan bir ürünü veya içeceği ortaya çıkaracaktır. İlk olarak huni içerisine filtre kahve kağıdını yerleştirmek gerekiyor. Sonrasında aktif karbonu bu filtre kağıdının içine koymak icap ediyor. Fakat koymadan önce aktif karbonu dikkatlice yıkamak önemlidir. Ardından etil alkol bu huniden geçer. Bir veya birkaç defa bu işlem tekrarlanır. Ardından bu arınmış alkol belirtilen miktardaki su ile birleşir. İyice çalkalamak ve dinlendirmek bu aşamadan sonra büyük önem arz eder. İyi bir sonuç almak için 1 hafta kadar güneş almayan bir yerde dinlendirmek yeterlidir.

Evde Votka Yaparken Etil Alkol Oranı

Evde votka yapımı veya herhangi bir alkollü ürün yapımında dikkat edilmesi gereken en önemi nokta alkol oranıdır. Alkol oranı yapılmak istenilen ürünün kalitesini en iyi şekilde yansıtır. Yanlış bir alkol oranı ile yapımı gerçekleştirilen ürünün içim zevki oldukça düşüktür. Evde votka yapımında %40 oranında bir etil alkol, bitmiş ürün için en makul orandır.

Evde Votka Yaparken Etil Alkol Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Etil alkol kalitesi, ev yapımı bir alkol ürününün en temel taşıdır. Etil alkol oranı veya kalitesi çok iyi olmayan bir alkol ürünün içimi son derece rahatsız edicidir. Votka için de bu durum geçerlidir. Evde votka yapımı veya diğer alkol ürünlerini yapımı için etil alkol kullanılabilir. Fakat çoğu zaman bu etil alkol, metil alkol ile karışabilmektedir.

Bu durumun yaşanmaması için güvenilir yerlerden – eczanelerden- etil alkolün temin edilmesi sağlanmalıdır. Etil alkolün nereden temin edildiğini bilmiyorsanız veya şüpheniz varsa alkol test kitlerini kullanabilirsiniz. Test kitleri, etil alkol ile metil alkolü ayırt etmenizi kolaylaştıracaktır.

Votka ile Hangi Alkoller Yapılır?

Votkanın birçok işlevi vardır. Sek olarak içilebilir. Meyve suyu veya kokteyllerde kullanılabilir. Farklı alkol ürünlerine katılabilir. Fakat bir diğer işlevi de göz ardı edilmemelidir. Votka aynı etil alkol gibi evde votka yapımı gibi farklı alkol ürünlerinin yapımında baş rol oynar. Votka, kullanıldığı taktirde etil alkolün yerine geçer. Bunun sebebi içinde bulundurduğu %40’lık alkoldür. Votka ile yapılabilecek alkoller şu şekilde sıralanabilir:

 • Viski
 • Rakı
 • Cin
 • Likör

Evde Votka Yaparken Etil Alkol Oranı

Birçok alkol ürününün yapımında etil alkol kullanılır. Votka için de bu durum geçerlidir. Genel anlamda tüm alkol ürünlerinde etil alkolün kullanım oranı %40 veya %45’dir. Votka için ise etil alkol kullanım oranı %40’dır. Bu bağlamda diğer alkol ürünleri ile votka arasında bir etil alkol kullanımı oranı çok farklı değil.

Kaliteli Votka Nasıl Anlaşılır?

Votkanın kendine has bir kokusu veya aroması mevcuttur. Renksiz bir alkol ürünü olduğu için kalitesi uzaktan anlaşılmamaktadır. Ancak ve ancak tadına bakıldığında nasıl olduğu anlaşılır. Kaliteli bir votka, sek olarak içildiğinde bireyi rahatsız etmez. Evde votka yapımı ile bitmiş bir alkol ürünü elde edenler bu özelliği göz ardı etmemelilerdir.

Kaliteli bir votka, içildikten hemen sonra gırtlak ve ağızda kendine has bir his bıraktırır. Bu his votkayı votka yapan bir niteliktir. Bu hissi yakalayamayan votka, votka değildir. Yüzde 40 ve üzeri alkol oranına sahip olan her içecekte olduğu gibi votka da 2 kadehten sonra dilde uyuşukluk hissi getirecektir. 3 veya üzeri kadeh içilen votkalarda böyle bir durum yaşanmazsa o zaman votka kalitesi şüphe uyandırır.

En iyi Votka Kokteylleri

Votka, çeşitli kokteyller ile de ayrı bir zevk verir. Sek içmekten zevk almayanlar bu kokteylleri tercih ederek votka keyfini en iyi şekilde yaşarlar. En popüler veya en bilindik kokteyllerden biri olan appletini, votka aromasını en iyi veren ve tercih edilen kokteyl özelliği taşımaktadır. İçinde elma suyu, akçaağaç şurubu ve limon suyu bulunan bu karışım, votka keyfini zirveye taşımaktadır. Soğuk servis edilmesi kokteylin içimini daha bir ferah hale kavuşturur.

En çok bilinen votka kokteyllerinden biri de bloody mary’dir. Evde votka yapımı içinde bu karşımı da evinizde yapabilirsiniz. Baharatların bir araya gelmesi bu kokteylin temelini oluşturur. İçinde domates suyu, limon suyu, tabasco, karabiber ve tuz bulunmaktadır. Yer yer kereviz sapı da bulunduğu görülmektedir. En iyi votka kokteylleri arasında bloody mary yer almaktadır.

Evde Votka Yapımı Tarifi

Votka yapımı için iki farklı tarif vardır. İlki etil alkol ile olan tariftir. Etil alkol ile votka kiti karıştırılıp çalkalayın. Birkaç gün dinlenmeden sonra içime hazırdır. Diğer tarifte etil alkol yerini suya bırakır. Su ile votka kiti birbirine karışır. Aynı şekilde birkaç gün dinlendikten sonra kıvama gelmektedir. İki tarifin uygulanış aşaması birbiri ile aynıdır. Fakat etil alkollü olan tarifte ana motto etil alkolün hazırlanmasıdır. Etil alkol bir süzme veya arındırılma işlemine tabii tutulur. Bu durumda kullanılacak malzeme sayısı ve eş zamanlı olarak harcanan zaman artmaktadır. Her iki tarifte de evde votka yapımı mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

www.aromadepom.com alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun satışını, reklamını ve tüketicilere yönelik tanıtımını yapmaz; bu ürünlerin kullanılmasını ve satışını özendirecek veya teşvik edecek herhangi bir faaliyet içinde kesinlikle bulunmaz. Kenardaki TAMAM butonuna tıklayıp siteye giriş yaparak 24 yaşından büyük olduğunuzu beyan etmiş olursunuz. :)

×