Evde Viski Yapımı

 

Evde Viski Yapımı

Alkollü içeceklerden belki de en popüleri olan viskiyi evde kendiniz de yapabilirsiniz. Evde viski yapımı başlığı adı altındaki bu işlem, bir veya birkaç yolla eyleme geçebilir. Alkollü içeceklerin fiyatlarının artması, evde alkol yapımına talepleri de arttırmış durumda. Bu yüzden alkol keyfini yaşayabilmek için daha ucuz yollu yollara başvururuz. Bu yollar, alkol keyfimizi sınırlandırmadan sadece daha ucuz bir deneyim veya keyif yaşamamıza vesile olur.

Viski de alkollü içeceklerin evde yapımında kendine düşen payı almıştır. Tahılların damıtılıp meşe fıçılarında bekletilmesiyle ortaya çıkan viski, Avrupa’da ‘’hayat suyu’’ anlamına gelmektedir. Tarihi MÖ 2. Yüz yıla dayanan viski, en eski alkol ürünlerinden birisidir. Evde viski yapımı ile bu tarihi tat veya lezzeti sonuna kadar eksiksiz bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Evde Viski Yapımı İçin Kitler

Mısır, arpa, çavdar veya buğdayın damıtılması ve sonrasında dinlendirilmesi ile ortaya çıkan viskinin en yoğun dokusu bu alkol kitlerinin içerisindedir. Ufak bir şişesi sizlere uzun süren bir alkol deneyimi yaşatır. Alkolün aroması olarak bilinen kitler, içinde istenilen alkolün aromasını veya rengini bulundurmaktadır. Normal bir viski kiti, yazılan talimatları harfiyen getirildiği taktirde orijinal, viski tadını verebilmektedir.. Evde viski yapımı için kullanılan kitlerin kalitesi burada baş rol oynamaktadır. Kullanılan alkol kitinin kalitesine göre evde yapılan viski tadı değişebilmektedir.

Chivas Viski Kiti

Viski markalarından en bilindik olanı Chivas, tadı veya dokusuyla insanı cezbetmekte. Aynı şekilde Chivas viski kiti ile yapılan ev yapımı alkol ürünleri de aynı tadı kesinlikle eksiksiz verebilmekte. Alkol oranı %40 olan Chivas viskisinin en büyük özelliği yıllar süren bir beklemeye tabii tutulmasıdır. Aslen İskoç içkisi olan Chivas, Türkiye’de veya Dünya’da en çok tercih edilen viski markalarından biridir. Viskinin tercih edilmedeki en büyük sebebi ise malt harmanıdır.

Chivas viskiler en az 12 yıl fıçılarda dinlendirilmiş olduğu bilinir. Uygun kıvama veya tat gelmesi uzun yıllar alan bu markanın fiyatları da verilen emeğe ve zamana göre epey bir yüksektir. Fakat bu tattan mahrum kalmak istemeyenler evde viski yapımı seçeneğini tercih edebilirler. Aroma anlamında hiçbir farkı olmayan Chivas viski kiti, cep dostu özelliği ile Chivas viski keyfinizi yaşamanıza olanak sağlar.

Jack Daniels Viski Kiti

Jack Daniels viski markası ismini aldığı Jack Daniels tarafından kurulmuştur. Amerika’da kurulan Jack Daniels markasının geçmişi 1875’lere kadar dayanmaktadır. En çok tüketilen alkol veya viski marklarından biri olan Jack Daniles, en çok alkol oranına sahip olan viski markası unvanını da taşımaktadır. Kendine has aroması veya tadıyla Jack Daniels, diğer markalardan farklı bir konuma sahiptir. Sert ve asi ruhun temsilcisi Jacj Daniels markası dünyanın en bilinen markalarından biridir.

Evde viski yapımı Jack Daniels’in eşsiz dokusuyla daha da bir farklı hal alıyor. Viski kitleri single shot veya elite edition olarak satılıyor. Single shot daha az bir miktar ev yapımı viski elde etmenizi sağlıyorken elite edition daha fazlasını sağlıyor. Single shot’tan tam 1 litre bitmiş ürün elde ederseniz. Elite edition’da ise 2.5 litreye yakın bir viski yapabilirsiniz.

Black Label Viski Kiti

12 yıllık malt viskilerin harmanlanmış hali olarak bilnen Black Babel markası, ilk çıkışını 1909’da yapmıştır. Harman viski kategorisinde en başarılı markalardan biri olan Black Babel, İskoç kökenlidir. Yüzde 40 alkol oranına sahip olan viski, içilmesi en zevkli alkol ürünlerinden birisidir.

Black Label viski kiti ile evde viski yapımı son derece basit ve etkilidir. Single shot kitler 5 ml olarak gelmektedir. Bu 5 ml kiti, 400 ml çözücü ve 600 ml suyun içine katılması ile 1000 ml’lik bir alkol ürünü elde edebilirsiniz. Hem şişedeki özü hem de bitmiş alkolü iyice çalkalayın ve aynı işlem elite edition için de geçerlidir.

JB Viski Kiti

42 çeşit viski türünün bir araya gelmesiyle çıkan lezzet JB viskidir . İskoç yapımı bu viski içerisinde tam olarak 42 viski aromasını bünyesinde bulundurur. ‘’Blended Malt Scotch’’ tabirinin birer karşılığı olan JB, harmanlanmış arpa damıtılmasından oluşmaktadır. İçindeki aroması veya sahip olduğu şişe dizaynı ile en karakteristik viski markalarından biridir.

JB viski kiti, 42 lezzetin yani JB viskisinin özünden meydana gelmektedir. Yapım işlemi son derece basit bu evde viski yapımı, dinlendirme süresiyle daha da lezzetli bir hal almaktadır. Çözelti ve suyu karıştırdıktan sonra bitmiş olan JB ev yapımı viskinizi, iki veya üç gün güneş almayan bir yerde dinlendirmenizde fayda var. Özün karışması ve 42 lezzeti tek ağızdan almanız için bu durum gerekli bir işlemdir.

Elite Edition Viski Kiti

Ev yapımı viski yaparken iki çeşit çözelti kullanılır. Bu çözeltilerin aroma kalitesi veya içeriği aynıdır. Tek fark kaç miligram olduğu ve ne kadar alkol ürünü çıkardığıdır. Elite edition viski kitleri yaklaşık olarak 2400 miligram bitmiş viskinin oluşumunda katkı verir. 1000 miligram çözelti, 1400 miligram suya katılır. İyice karıştırılıp veya çalkalanır. Sonunda ise 2.5 litreye yakın bitmiş bir viski ortaya çıkar. Evde viski yapımı için kit, uzun soluklu bir viski keyfi yaşamanıza olanak sağlar.

Single Shot Viski Kiti

Viski kitleri içerisinde en uygun fiyatlı olan ürün single shot kitleridir. 400 miligram çözeltiyi 600 miligram suya karıştırılarak enfes bir ev yapımı viski elde edilir. Daha ucuz olması nedeniyle tercih edilir. Fakat kalite anlamında elite edition arasında hiçbir fark yoktur. Aynı şekilde yapım aşaması da hiçbir değişiklik göstermez. Karışıtırlmasından dinlendirilmesine kadar her işlem aynı düzende ilerler. Single shot veya elite edition viski kitleri evde viski yapımı için gerekli olan malzemenin temellerini oluşturur.

Evde Viski Yapımı Malzemeleri

Evde kit yardımı ile viski yaparken malzemeler en asgari ölçüdedir. Son derece basit olan bu yöntem için kullanılacak malzemeler şu şekildedir:

 • Viski kiti
 • Su
 • Şişe

Viski Kiti çalkalanıp su ile karıştırılır. Su ile birleşen çözeltinin daha iyi karışabilmesi iyice çalkalanır. Çalkalanan karışım boş bir şişeye boşaltılır. Genellikle tercih edilen şişe camdır. Bitmiş karışım birkaç gün dinlenir ve en sonunda içime hazır hale gelir.

Etil Alkol ile Evde Viski Yapımı

Etil alkol ile evde viski yapımı, en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Burada önemli olan nokta etil alkolün kalitesi, daha doğrusu doğruluğudur. Çünkü bazı viski yapmak insanlar, etil alkol yerine metil alkol kullanmaktadırlar. Bu şekilde yapılan alkolden bir yudum bile almak ciddi sağlık sorunlarını doğurur.

Etil alkol ile viski yapımı basit talimatlar içeren birkaç işlemin bir araya gelmesiyle oluşur. İlk önce etil alkol aktif karbondan geçer. Bu işlemin yapılma sebebi etil alkollerin tek disteli bir yapıya sahip olmasıdır. Tek distel, kötü kokuları beraberinde getirir. Karbon, bu kokuların giderilmesinde baş rol oynamaktadır.

 • Daha sonra karbon filtre yıkanmalıdır. Suyun altında iyi bir şekilde temizlenen karbon filtreyi kaldırmalısınız. Bir sonraki aşama olarak filtre kahve kağıdını huniye yerleştirmektir. Karbonlar, bu filtrenin içine yerleşir. Etil alkol bu huniden geçirilerek boşalır. Saydığımız aşamalarda kullandığımız malzemeler ise aşağıdadır.
  • Etil Alkol
  • Karbon Filtre
  • Filtre Kahve Kağıdı
  • Şırınga
  • Huni veya herhangi bir kap
  • Viski Kiti

 

Evde viski yapımı işleminin bir sonraki aşaması seyretmedir. Ortalama 1 litre etil alkole 1.4 litre su girer. Amaç alkol seviyesini %40’larda tutmaktır. Toplam 2.4 litre olan karışıma viski kiti ilavesi yapılır. İyice karıştırıldıktan sonra viski hazır halde bulunur. Bir veya birkaç gün dinlenme işleminden sonra içilebilecek kıvama gelir.

Evde Viski Yaparken Etil Alkol Oranı

Etil alkol oranı viski yapılırken %40 oranında tutulmalıdır. Bu oranın tutulma sebebi normal bir viskinin alkol oranının %40 veya civarı olmasıdır. Kaliteli bir evde yapım viskinin püf noktası birebir alkol dengesidir.

Evde Viski Yaparken Etil Alkol Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Etil alkol ile evde viski yaparken kalite 1. önceliktir. Özellikle etil alkolün kalitesi, bitmiş olan viskinin tadını belirlemekte baş rol oynar. Etil alkolün kalitesini çıplak bir göz ile anlamak tam anlamıyla mümkün değildir. Bazı durumlarda etil alkol ile metil alkol karışır. Bu durumun olmaması için alkol test kitinin mutlaka bulundurmalısınız. Evde viski yapımı son derece dikkatli ve özenli olmalıdır. Bu sebeple test kitleri ile alkolünüzü bir teste tabii tutmanız zaruridir.

Votka İle Evde Viski Yapımı

Votka kullanımı etil alkolün yerine geçerek filtre, karbon veya huni gibi malzemelerin varlığını yok eder. İçinde hali hazırda yüzde 40 oranında alkol bulunan votkanın, en büyük özelliği evde viski için biçilmiş kaftan olmasıdır. Gayet pratik veya basit bir yol olan votkanın kullanımı, tercih edilen yöntemlerden biridir. Votka ile evde viski yapımı için kullanılacak malzemeler aşağıdaki gibidir.

 • Votka
 • Şırınga
 • Viski Kiti

Evde Viski Yaparken Votka Oranı

Evde viski yaparken tercih etmenizde faydası olacak vokta, 70 cl’lik olandır. 70 cl’lik bir votkaya viski kiti eklediğinizde istediğiniz alkol miktarı olacaktır. Birkaç gün bekleme işleminden sonra içkiniz hazırdır. Rafınıza veya buz dolabınıza kaldırabilirsiniz.

Evde Viski Yaparken Etil Alkol Oranı

Votka ile evde viski yapımı daha basit ve pratik bir yoldur. Etil alkol ile viski yapımı votkaya göre biraz daha uğraştırıcı ve karışık gibi durabilir. Votka, hali hazırda bir alkol ürünü olduğundan gelir bu basitlik. Etil alkol ile viski yapımında baştan aşağı her şey elden üretilmektedir. Bu sebeple votka veya viski kiti ile yapılan alkol ürünleri daha kolaydır.

Kaliteli Viski Nasıl Anlaşılır?

Kaliteli bir viski ilk olarak kokusuyla cezbeder. Kokusu insanı çeker ve içme isteği uyandırır. Rengi de aynı şekilde insanı çeker. Tadı karakteristik özelliğini bizzat yansıtmalıdır. İçtiğinizde içinizi ısıtmalı, boğazınızdan aşağı geçerken hafif bir yanma hissi oluşturulmalıdır. Kokteyl veya diğer meyve aromalı ürünler ile karıştırıldığında tadını kaybetmemeli ve aromasını halen barındırmalıdır. İçimi yumuşak ama viski ağırlığını taşımalıdır.

En İyi Viski Kokteylleri

Viskiler sek bir şekilde içildiği gibi enerji içecekleri veya meyve suları ile de içilebilir. Çeşitli karışımlar yaparak viski tadını yutabilir veya daha da öne çıkarabilirsiniz. Fakat kaliteli bir kokteyl, içindeki viskiyi ön plana çıkarak değişik aromalar verendir. Bu kokteyl çeşitlerinden birisi lynvhburg lemonede’dir.

Evde viski yapımı lynvhburg lemonede ile farklı bir hava kazanacaktır. Taze sıkılmış portakal suyu ile taze sıkılmış limon suyunu karıştırın. Bir ölçek şeker ekleyin. Bu aromaya viskinizi ekleyin ve afiyetle için. Lynchburg lemonade, herhangi bir limon aromalı gazoz ile güzel olmaktadır. Fakat tavsiyemiz el yapımı yapmanızdır.

En az Lynchburg Lemonade kadar popüler olan mint julep de en kaliteli kokteyllerden birisidir. Nane yaprağı, pudra şekeri ve su ile yapılan bu kokteyl, ferah bir kokteyl zevki verir. Özel  mint julep bardakları bu kokteylin tabiri caizse resmi bardağıdır.

Evde Viski Yapımı Tarifi

Evde viski yapımı için birçok tarif mevcuttur. Kit ile yapılan tarif; viski kitinin su ile karışmasıyla yapılmaktadır. Votka ile olan tarif; votkanın mevcut kitlerle birleşmesi sonucu elde edilmesiyle karşımıza çıkar. Son olarak etil alkol ile yapılan tarifte, etil alkolün birkaç işlemden geçirilmesi ve sonucunda aroma verici kitlerle birleşmesiyle oluşur. Her tarifin ayrı bir özelliği veya uygulanışı olsa da amaç aynıdır. Evde viski yapımı bu tarifler ile mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

www.aromadepom.com alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun satışını, reklamını ve tüketicilere yönelik tanıtımını yapmaz; bu ürünlerin kullanılmasını ve satışını özendirecek veya teşvik edecek herhangi bir faaliyet içinde kesinlikle bulunmaz. Kenardaki TAMAM butonuna tıklayıp siteye giriş yaparak 24 yaşından büyük olduğunuzu beyan etmiş olursunuz. :)

×