Evde Tekila Yapımı

Evde Tekila Yapımı

Evde tekila yapımı ile harika bir tekila lezzeti yakalayabilirsiniz. Tekila, agave bitkisinin bir diğer varyantından üretilmektedir. Tekilalar, iki başlıkta değerlendirilir. Mavi agave, bu tekila türlerinden ilkidir. %100 mavi agave bitkisinin damıtılması ile ortaya çıkmaktadır. En çok tercih edilen tekila türü budur. Mixtos adıyla da bilinen tekilalar da aroması ile başka bir damak tadı arayanların tercihi olmaktadır. Mixtos, glikoz veya früktoz şekerleri ile üretilir. Fakat %51’i mavi agave bitkisindendir. Şeker ve mavi agavenin birleşimi nedeniyle ‘’mixtos’’ adını almıştır.

Evde Tekila Yapımı İçin Kitler

Evde tekila yapımı için mutlaka kitler olmalıdır. Tüm alkol ürünlerinde olduğu gibi evde alkol yapılırken alkol kitlerine gereksinim vardır. İki farklı çözeltide bulunan bu kitler yine aynı şekilde iki farklı ürün olarak satıştadır. Tekila kitleri iki gruba ayrılır. Bunlardan birisi Single Shot, diğeri se Elite Edition’dur. Tekila aroması iki üründe de aynıdır. Fiyat- performans alkol kitleri olarak görülen tekila kitleri, en çok tercih edilenler arasındandır. Cam şişeler içinde muhafaza edilen bu kitler, karton kutular içinde müşterilere sunulmaktadır.

Mavi Tekila Kiti

Evde tekila yapımı, mavi tekila kiti ile oldukça lezzetli bir hal alıyor. Mavi tekila kiti, mavi agave bitkisinin özünden yapılmaktadır. Mavi rengini Azul Örümceğinin muhteşem renginden almıştır. Tabii ki boya katkı maddesidir. Mavi tekila kiti en çok tercih edilen tekila alkol kitidir. Elite Edtion veya Single Shot olarak satıştadır mavi tekila kitleri. %40 ve %45 oranında alkole sahip olan bu ürünler, yapımı basit veya pratiktir. Bitmiş olan mavi tekilayı, hazır su ile elde edebilirsiniz.

Olmeca Tekila Kiti

Olmeca tekila bir ‘’mixto’’ tekiladır. Yani %51 mavi agave, %49 glikoz veya früktozdan elde edilmektedir. Evde tekila yapımı için tercih edebileceğiniz kitlerdendir. İlk olarak 1967 yılında kendini göstermiştir. Olmeca tekila, adını Meksika’nın en büyük uygarlığından almaktadır. MÖ 1500’den MÖ 400’e varıncaya kadar Meksika bölgesinde hayatlarını devam ettirmişlerdir. Olmeca tekilalar birkaç farklı şekilde bulunmaktadır. Bunlar; Olmeca Gold, Olmeca Reposado veya Olmeca Blanco olarak sıralanabilir.

Elit Edition Tekila Kiti

Elit Edition tekila kitleri, en fazla tercih edilen tekila kitidir. Bunun nedeni bir Elit Edition tekila kitinden tam 2400 miligram bitmiş tekila ürünü elde edilebilecek olmasıdır. Bu tekila kitlerini 1 litre etil alkol 1.400 ml su toplam 2400 bitmiş ürüne boşaltıp çalkalayarak elde edebilirsiniz. Bu sayede orijinal tekila tadı yakalanır. Orijinal tekilalardan hiçbir farkı olmayan bu evde tekila yapımı kitleri, dinlendirildiği zaman çokça lezzetli olmaktadır.

Single Shot Tekila Kiti

Tekila kitlerinden en ekonomik olanıdır. Single Shot tekila kitlerinin tercih edilme sebebi fiyat farkıdır. Kalite anlamında Elit Edition ile hiçbir farkı yoktur. Single Shot veya Elit Edition tekila kitleri mükemmel tekila aromasını en iyi şekilde verecektir. 400ml etil alkol 600ml su toplam 1 litreye single shot kiti boşaltıp çalkalayarak elde edebilirsiniz. Evde alkol yapımı konusunda en çok tercih edilen veya en popüler kitlerdir.

Evde Tekila Yapımı Malzemeleri

Alkol ürünleri evde yapmak için sadece 3 malzeme gerekir. Evde Tekila yapımı hususunda aynı durum söz konusudur. Herhangi bir tekila içkisini yapmak tekila kitleri ile çok basit veya pratik bir hal almaktadır. Bu malzemeler ise sırasıyla şu şekildedir:

 • Mavi Tekilla veya Olmeca Tekila kiti
 • Ilık İçme Suyu
 • Ağzı kapaklı cam bir şişe

Etil Alkol ile Evde Tekila Yapımı

Etil alkol yardımı ile birçok alkol ürünü evde yapılabilir. Rakı, viski ve rom bunlardan biriyken tekila neden olmasın? Tekila içkisini de etil alkol yardımı ile yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak malzemeleri yazalım:

 • Etil alkol
 • Tekila kiti (Mavi Agave olması önerilir)
 • Filtre kahve kağıdı
 • Karbon filtre
 • Huni
 • Su

Etil alkol ile evde tekila yapımı konusunda ilk yapacağımız şey karbon filtreyi temizlemek olacaktır. Suyla yıkanan filtre huni içerisine geçer. Üstüne filtre kahve kağıdını yerleştiriyoruz. Bu işlemi yapmamızın sebebi etil alkolün tadı veya aromasındaki zehri almaktır. Etil alkol filtreden birkaç defa geçer. Ardından tekila aroması eklenir. İyice çalkalanır. En son olarak suyu içine boşaltın. Tercihe bağlı olarak bir veya 2 gün boyunca içkiyi dinlendirin. Afiyet olsun!

Evde Tekila Yaparken Etil Alkol Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Tekila yapımında bir diğer yol etil alkolün kullanılmasıdır. Yukarıda daha önce nasıl kullanılması gerektiğinden bahsetmiştik. Fakat etil alkol çok tehlikeli bir üründür. Tehlikesi ise tadının veya renginin ayırt edici özelliği olmadığından kaynaklanmaktadır. Etil alkol veya diğer adıyla etanol, metil alkol ile çokça karıştırılmaktadır.

Bilinmeyen yerlerden alınan ve etil alkol sanılan metil alkoller, insanların ölümlerine sebep olmaktadır. Bunun önüne geçilebilmesi için bilinen yerlerden, yani eczanelerden etil alkol alınması gerekmektedir. Fakat hali hazırda bir alkolünüz var ve evde tekila yapımı için kullanmak istiyorsanız acele etmeyin. Alkol test kitlerini kullanarak alkolünüzü test edebilirsiniz. Etil alkol veya etanolün teyidini bu şekilde sağlayabilirsiniz.

Evde Tekila Yapımı Tarifi

Son derece basit bir tarifi vardır. Alkol kitinizi, suyunuzu, şişenizi hazırlayın. Alkol kitiniz içindeki öz ile suyunuzu birleştirin. Şişenizin kapağını kapatın. Bir veya birkaç dakika boyunca iyice çalkalayın. Çalkalanan ve bitmiş olan tekilanızı dinlendirmeye alın. Güneş görmeyen bir yerde 2 veya 3 gün boyunca bekletin. Sonunda içime hazır ve lezzetli bir tekila sahibi olacaksınız.

Kaliteli Tekila Nasıl Anlaşılır?

Aslında bakacak olursak tekila, kalitesi uzaktan anlaşılacak en zor ürünlerden biridir. Çünkü bir rengi yoktur. Ancak ve ancak evde tekila yapımı için Mavi Tekila gibi ürünler tekilanın rengini belli eder. Fakat o rengi veren de tekilanın kendi orijinal rengi değil bir boya veya katkı maddesidir. O yüzden marka marka gitmek en mantıklı seçenektir. Blanco tekilalar renksizdir. Oro tekilalar renklendirilmiş ve blanco ile anejo karışımından üretilmiştir. Şekerli bir tadı vardır. Reposado ise aromatik olarak portakala yakındır.

En İyi Tekila Kokteylleri

Popüler veya en iyi tekila kokteylleri kesinlikle hikayesi olanlardır. Normalde tekilalar sek bir halde tüketilir. Aslında bakarsanız sek bir şekilde tuz ve limon ile tüketilir. Tekila raconunda bu vardır. Fakat kokteyllere de epey bir uygundur. Evde tekila yapımı ile lezzetli birer tekila üretebilirsiniz. Bu tekilayı kokteylinizde kullanıp eşsiz bir tat yakalayabilirsiniz. Tekilanın eşsiz lezzeti kokteyllerle de gelecektir.

Tekila Sunrise

Asıl adı ‘’Tequila Sunrise’’dır. Çok az malzeme ile meydana gelen bir kokteyldir. Yapılışı da son derece basit veya pratiktir. Fakat ilk malzemelerden bahsedelim:

 • 60 miligram tekila
 • 120 miligram portakal veya greyfurt suyu
 • 10 miligram nar şurubu

Bardağınızı ilk olarak buzla doldurun. Sonrasında bardağa tekilayı ekleyin. Portakal veya greyfurt suyunu ekleyin. İyice karıştırın. En son olarak nar şurubunuzu ekleyin ve afiyet olsun!

Margarita

Evde tekila yapımı sonrası enfes bir kokteyl ile karşınızdayız. En popüler veya bilinen tekila hikayesine sahiptir kendisi. Hikayesi Marjöre King isimli bir aktris ile başlamaktadır. Marjore, Rancho La Gloria isimli bir restorana gider. Devamlı tekilayı shot olarak içmektedir. Bundan sıkılan Marjore, başka bir tekila içmek istediğini söyler. Restoran sahibi Carlos, farklı bir tekila hazırlatır. Marjaore hazırlanan bu tekilayı enfes bulur ve tüm dünyaya yayar.

 • 40 miligram tekila
 • 20 miligram portakal likörü
 • 20 miligram limon veya taze sıkılan lime suyu

Margarita buzsuz servis edilen bir kokteyldir. Bu yüzden bardak önceden soğutulmak üzere koyulur. Buzlukta bekletilen cam bardağa bütün bu malzemeler karıştırılıp verilir. Daha sonra kadehin üst kısmı tuza batırılır ve servis edilir.

Paloma

 1. Yüzyılda popüler olmuş bir tekila kokteylidir. Evde tekila yapımı sonrası polama lezzeti enfestir. Polama için greyfurt suyu veya greyfurtlu soda kullanılabilir. Fakat tarihte greyfurt aromalı sodanın kullanımı Malzemeler ise şu şekildedir:
 • 60 miligram tekila (tercihen blanco)
 • 30 miligram taze sıkılmış lime
 • Greyfurtlu soda veya greyfurt suyu

İlk olarak kadeh ağzına kadar buzla kaplanır. Sonrasında tekila kadehe dökülür. Ardından lime ve soda birleşir. İyice karıştırılır. Süslemeye veya güzel espriler eklemeye müsait bir kokteyldir.

 

Long Island İced Tea

Bu kokteyl birçok alkol ürününe uygun bir karışımdır. Nispeten evde tekila yapımı için zor bir kokteyldir. Çünkü birçok alkol bir bardakta toplanır. Malzemeleri ise kısaca şu şekilde verilebilir:

 • 20 miligram portakal likörü
 • 20 miligram tekila
 • 20 miligram rom
 • 20 miligram votka
 • 10 miligram taze sıkılmış lime veya limon suyu
 • 20 miligram Cin
 • 1 kaşık esmer şeker
 • Rengini verebilmesi kola

Tüm alkol ürünlerini karıştırın ve 30 saniye boyunca çalkalayın. Bardağınızın yarısına kadar buz doldurun alkol ürünlerini içine dökün. Üstüne lime veya limon suyunu ekleyin. Esmer şekerinizi ve kolanızı son olarak ekleyip tekrar çalkalayın. Afiyet olsun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

www.aromadepom.com alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun satışını, reklamını ve tüketicilere yönelik tanıtımını yapmaz; bu ürünlerin kullanılmasını ve satışını özendirecek veya teşvik edecek herhangi bir faaliyet içinde kesinlikle bulunmaz. Kenardaki TAMAM butonuna tıklayıp siteye giriş yaparak 24 yaşından büyük olduğunuzu beyan etmiş olursunuz. :)

×