Evde Saf Anason Yağı ile Rakı Yapımı

Evde Saf Anason Yağı ile Rakı Yapımı

Evde saf anason yağı ile rakı yapımı, normal rakı keyfinizi ikiye katlayacaktır. Anason yağı, anason tohumundan meydana gelmektedir. Anason tohumu preslenerek bir yağ ortaya çıkar. Bu yağ sağlık anlamında insan vücuduna veya insan bağışıklık sistemine birçok faydası vardır. Rakı yapımında da anason kullanılır. Fakat çoğu zaman ‘’anason esansı’’ kullanılır. Has bir rakıda anason yağı esas haliyle kullanılır. Esans haliyle kullanılmaz.

Evde Saf Anason Yağı ile Rakı Yapımı İçin Kitler

Tek bir halde saf anason yağı ve rakı bulunmaz. Evde saf anason yağı ile rakı yapımı konusunda en az üç ürün kullanılmalıdır. Bu ürünler elbette birinci olarak saf anason yağı, ikinci olarak da rakı çözeltisi kitidir. Özellikle saf anason yağı çeşitli ölçülerde bulunabilir. İster 1 litre isterseniz de 20 miligram anason yağı alın, fakat alırken ‘’saf’’ ibaresinin yazıldığına dikkat edin. Rakı kitleri için de birçok seçenek mevcuttur. Bunlar yeni rakı kiti ve yaş üzüm rakı kiti olarak sıralanabilir. Hangi rakı kitini kullanmak istiyorsanız onu satın alın ve saf anason yağınız ile birleştirin. Mükemmel el yapımı rakı elde edeceksiniz.

Saf Anason Yağı

Evde saf anason yağı ile rakı yapımı işine girişmişken saf anason yağının faydalarını saymazsak olmaz. Saf anason yağı ölçülü kullanıldığı taktirde mide veya bağırsak ağrılarını dindirir. Yine miktarı gözetilirse idrar yolları enfeksiyonlarını veya rahatsızlıklarını dindirir. Kalbe birebir olduğu söylenir. Fakat bunun için herhangi bir veri yoktur. O yüzden sadece bir söylentidir. Saf anason yağı ölçüsüz kullanıldığı taktirde insan vücudunda dinginlik veya uyuşukluk meydana getirebilir. Yine kanıtlayamayan bir etkisi de cinsel istekliği tavan yaptırdığıdır.

Saf Anason Yağı + Yaş Üzüm Aroması

Evde saf anason yağı ile rakı yapımı için bu ikili kit tercih edilebilir. Yaş üzüm rakı yapımında aroma verici maddelerden biridir. Orijinal bir rakının %65’i kesinlikle yaş üzümden elde edilmelidir. Üzümün sağlığa olan faydası da saymayla bitmez. Fakat biz bu kit hakkında konuşacak olursak, tercih edilebilecek en ekonomik veya pratik kitlerden biridir.

Saf Anason Yağı + Gliserin + Alkol Test Kiti

Bu mix kit, en çok tercih edilenler arasındandır. Saf anason yağı elbette gereklidir. Gliserin ise alkol ürünlerinde kullanılabilir. Kullanıldığında ise evde saf anason yağı ile rakı yapımı sayesinde donmaya karşı bir ürün ortaya çıkacaktır. Etil alkol ile rakı yapmak isteyenler için de alkol test kiti bu mixdedir. Etanol veya etil alkol kalitesi bu test kitiyle anlaşılır.

Elit Edition Saf Anason Yağı

Anason yağları Elit Edition veya Single Shot olarak kategorilere ayrılmaz. Fakat Elit Edştion özelliği, daha fazla çözelti ile daha fazla ürün elde etmek olduğundan 1 litrelik saf anason yağları bu kategoriye girebilir. 1 litre olarak satılan saf anason yağları, diğer saf anason yağlarına göre daha fiyatlı olabilir. Fakat çok daha fazla bitmiş rakı ortaya çıkaracaktır. Uzun vadede kullanmak için bu 1 litrelik saf anason yağlarını satın alabilirsiniz.

Single Shot Saf Anason Yağı

Evde saf anason yağı ile rakı yapımı için anason yağları vaz geçilmezdir. Yukarıda da bahsettiğimiz üzere anason yağları Single Shot veya Elit Edition olarak sınıflanmaz. Fakat biz Elit Editionun özelliğinden dolayı 1 litrelik saf anason yağını bu kategori için değerlendirdik. Aynı şekilde 50 miligram veya 20 miligram saf anason yağlarını Single Shot olarak değerlendireceğiz. 50 veya 20 miligramlık olan saf anason yağları, cam bir şişe içinde gelmektedir. Tıpkı alkol kitlerinin bulunduğu şişede gelir. Açması veya kullanması gayet pratiktir. Saf anason yağları içerisinde en ekonomik olanlar kuşkusuz bu ürünlerdir.

Evde Saf Anason Yağı ile Rakı Yapmak İçin Malzemeler

Evde saf anason yağı ile rakı yapımı konusunda sizlere yardımcı olacağız. Anason aroması değil, orijinal saf anason yağı ile rakı yapmak sanıldığının aksine çok basit. Fakat ondan önce hangi malzemelerin kullanılacağını bilmemiz gerekiyor. İşte saf anason yağı ile rakı yapmak için o malzemeler:

 • Etil Alkol
 • Hazır su veya çeşme suyu (bizler hazır su öneriyoruz)
 • Saf anason yağı
 • Gliserin veya ihtiyaca göre şeker

Etil Alkol ile Rakı Yapımı

Sadece etil alkol, su ve anason yağı ile rakı yapmak mümkündür. Fakat rakı tadını bu şekilde yakalamanız daha zor olacaktır. Bizler ilk olarak 70 cl’lik bir rakı yapımı için yol izleyelim. Ortalama 330 miligramlık alkole 1.4 miligram anasonu ekleyin ve çalkalayın. Üstüne 400 miligram kadar su ekleyin. Birkaç gün muhafaza edin. Afiyet olsun ev yapımı rakınız hazır. Evde saf anason yağı ile rakı yapımı bu tarif ile de mümkündür. Ama bizim önerimiz rakı kitleri ile yapmanız. Bu şekilde elde edeceğiniz bir rakı, orijinal aromasını tam anlamıyla veremeyebilir.

 Evde Rakı Yaparken Saf Anason yağı ve Etil Alkol Oranı

Evde rakı yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli konu etil alkolün oranıdır. Ev yapımı rakıyı yaparken etil alkolünüzü %50 oranında tutmaya özen gösterin. Distile su miktarını da %50 olarak belirleyin. Saf anason yağı oranınız ise 3 miligram kadar olmalıdır. Rakı yapımı için bu oranlar tutturmanız zaruridir.

Evde Rakı Yaparken Saf Anason Yağı Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Evde saf anason yağı ile rakı yapımı mevzusunda dikkat edilmesi gereken nokta, yağdır. Anason aroması veya anason özü olması bir anason yağını saf yapmaz. Saf olduğun anlamak pek de kolay değildir. Bu yüzden saf anason yağını güvenilir yerlerden veya markalardan temin etmeniz gerekmektedir. Bir anason yağının saf anason olduğunu anlamak için mutlaka fatura isteyin. Hiçbir saf anason yağı çok ucuz fiyatlarla satılmaz. Fiyat konusuna da dikkat etmenizi öneririz. Denetimli bir işletme veya kurumun amblemini taşımalıdır. Bu hususlar dikkate alındığı taktirde anasonun, saf anason olduğunu teyit edebilirsiniz.

Evde Rakı Yaparken Etil Alkol Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Evde saf anason yağı ile rakı yapımı veya normal rakı yapımında etil alkolün kalitesi mutlaka teyit edilmelidir. Çoğu zaman etil alkol ile metil alkol birbiri ile karıştırılmaktadır. Bunun sebebi, etil alkolün metil alkolden renk veya koku anlamda hiçbir farkı olamamasıdır. Bu sebeple saf anason yağı, alkol kiti ve alkol test kiti bir ürünümüzde beraber gönderilmektedir. Alkol test kitleri, metil alkol ile etil alkolü birbirinden ayırarak olası sağlık problemlerinin önüne geçer.

Evde Saf Anason Yağı ile Rakı Yapımı Tarifi

Evde saf anason yağı ile rakı yapımı, vereceğimiz tarif ile çok pratik veya basit bir yol alıyor. İlk olarak cam veya plastik bir kap hazırlayın. Bu kap içine etil alkolünüzü dökün. Onun üstüne de saf anason yağını dökün. İyice çalkalayın veya karıştırın. Daha sonra bir kap daha ayarlayın. Bu kaba da su ve gliserin ekleyin (gliserin yoksa kesme şeker kullanabilirsiniz). Bu kaptaki karışımı da iyice çalkalayın. Ardından bu iki kaptaki karışımı birbiri ile karıştırın. Bir veya iki gün güneş almayan bir yerde dinlendirin. Afiyet olsun!

Votka ve Saf Anason Yağı ile Evde Rakı Yapımı

Burada önemli husus, votkanın etil alkol yerine geçmesidir. Evde saf anason yağı ile rakı yapımı tarifinde 2. versiyon ise votka ile olandır. Votkanın içine saf anason yağı ekleyin . İyice çalkalanarak birkaç gün dinlenir. 70 cl’lik bir votka kullanırsanız 1.4 cl saf anason yağı yeterli olacaktır.

Evde Rakı Yaparken Votka ve Saf Anason Yağı Oranı

Evde rakınızı votka veya etil alkol ile yapabilirsiniz. En çok tercih edilen ise etil alkoldür. Etil alkol ile yapılan rakının anasonu çözeltide daha iyi karışacak ve aromasını mükemmel bir biçimde verecektir. Votka ise içinde bulunduğu alkol oranından dolayı rakı yapımında tercih edilir. Fakat votka hazır veya bitmiş bir alkol ürünüdür. Ne kadar saf anason yağı ile karışırsa karışsın votka tadını törpülemek çok kolay değildir.

Rakı Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Evde saf anason yağı ile rakı yapımı başlığında rakı kalitesinin nasıl anlaşıldığına göz atacağız. Tekel gözüyle satın aldığını bir rakının sahte olup olmadığı ilk anda kapağından anlaşılır. Kapağın çok kolay açılması veya çok çıkıntılı olması sahte rakıyı ele verir. Peki çok iyi yapılmışsa bu kapak nasıl teyit edebiliriz? Bunu teyit etmenin tek yolu tadında bakmaktır. Kalitesiz rakı mide bulantısı veya baş dönmesi yapar. Kaliteli bir rakıda asla tortu olmaz. Doldurulduğu veya suyla karıştığı anda pürüzsüz bir doku ortaya çıkar.

En İyi Rakı Mezeleri

‘’Adabı vardır rakı içmenin’’ sözü, bu mezeler ile bağlantılıdır. Evde saf anason yağı ile rakı yapımı ile iyi bir mezenin keyfine diyecek yoktur. En çok bilinen veya popüler olan rakı mezelerini sizler için sıraladık. İşte o mezeler:

 • Haydari
 • Şakşuka
 • Cacık
 • Lakerda
 • Muhammara
 • Börülce
 • Acılı ezme
 • En iyisi en sonda, tabii ki beyaz peynir ve kavun

En İyi Rakı Kokteylleri

Rakı kokteyli veya kokteylleri son dönemde popüler olmuş içkilerdir. Normal rakı tadına farklı bir soluk getirmek isteyenler bu kokteylleri tercih edebilirler. İşte o kokteyller:

Rakito

1 kadeh yaş üzüm rakısının misket limon veya lime, esmer şeker, nane yaprağı ve soda ile birleşmesinden meydana gelmiştir. En çok tercih edilen kokteyllerden biridir.

Zencemix

1 kadeh yaş üzüm rakısı ile 50 gram zencefil ve limon suyu ile birleşmesinden oluşmuştur. Zencefil rendeleyin ve suyunu sıkın. Sonrasında limon suyunu kadehe rakı ile dökün, karıştırın ve afiyet olsun!

Mandarino

Mandalina, limon suyu, toz şeker ve tabii ki 1 kadeh yaş üzüm rakısı ile kıvama ulaşır. Mandalinanın suyunu sıkın. Kabuğun dörtte birini veya blanderde çekin. Üstüne limon suyu ve şekeri ekleyin. Ardından çalkalayın. Evde saf anason yağı ile rakı yapımı sonunda böyle bir kokteyl, sizleri ferahlatacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

www.aromadepom.com alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun satışını, reklamını ve tüketicilere yönelik tanıtımını yapmaz; bu ürünlerin kullanılmasını ve satışını özendirecek veya teşvik edecek herhangi bir faaliyet içinde kesinlikle bulunmaz. Kenardaki TAMAM butonuna tıklayıp siteye giriş yaparak 24 yaşından büyük olduğunuzu beyan etmiş olursunuz. :)

×