Evde Rom Yapımı

Evde Rom Yapımı

Evde Rom yapımı, en çok tercih edilen evde alkol eylemlerinden biridir. Rom, ana madde olarak şeker kamışını kullanır. Şeker kamışının damıtılması sonucu ortaya çıkmıştır. Rom veya diğer adıyla ‘’rum’’, korsanların içkisi olarak bilinirdi. Çıkışı Latin Amerika ve Karayip adalarında gerçekleşmiştir.

Evde Rom Yapımı İçin Kitler

Evde rom yapımı için kitler kullanılmaktadır. Bu kitler rom içkisinin en öz halidir. Küçük, cam şişelere doldurulan bu özler, daha fazla alkol ürünü alabilmek için satın alınır. Rom da diğer alkol kitlerinde olduğu gibi iki farklı şekil kitte yerini alıyor. Bu kitler Single Shot veya Elite Edition rom kiti olarak kaşımıza çıkıyor.

Captain Morgan Rom Kiti

Captain Morgan markası, rom içkisinin en bilinen veya tercih edilen markalarından birisidir. Şeker kamışı suyundan elde edilen Captaim Morgan, yüksek alkol oranına sahip bir ikidir. Evde rom yapımı konusunda en fazla tercih edilen kit ise Captain Morgan Rom Kitidir. Captain Morgan, Nassau’da hayatına başlamıştır. Meşe fıçılarında dinlendirerek satılırlar. Captain Morgan damgalı romlar, özel kokusu veya rengiyle beraber gelir. Bu koku veya rengi veren şey ise demin bahsettiğimiz meşe fıçılarıdır. Fıçılar içinde dinlenen hangi içki olursa olsun tadı yumuşak ve kokusu etkileyici bir hal alır. Captain Morgan Rom Kitinde bu koku veya tadı evde yaparak da bulabilirsiniz.

Elite Edition Rom Kiti

Elite Edition rom kiti, cam bir şişeye doldurulmuş olarak müşterilere sunuluyor. En çok tercih edilen alkol kitlerinden biridir. Sunumu itibari ile 1 Litre çözücü ile 1400 ml su karıştırılır üzerine  Elite Edition Rom kiti eklenir iyice çalkalanır. İşlem sonunda ise tam 2400 ml bir bitmiş rom çıkar. Bu ürün hemen içilip veya tüketildiği gibi birkaç gün sonra da içilir. Hatta böyle bir durumda ürün dinlenmiş olacak ve daha lezzetli bir hal alacaktır. Elite Edition ve Single Shot gibi çeşitleriyle bulunan Rom kitleri, kalite veya içerik anlamında hiçbir farkları yoktur. Tek fark bitmiş ürünün miktarıdır. Elite Edition rom kiti, en fazla bitmiş alkol ürünü alabileceğiniz rom kitidir.

Single Shot Rom Kiti

Elite Edition rom kitinden daha makul bir fiyatta satışta olan Single Shot Rom kiti, evde rom yapımı için tercih edilebilecek rom özlerinden biridir. Single Shot Rom kiti, tek kullanımlık bir şekilde satışa sunulmuştur. Single Shot rom kiti ile evde rom yaparsanız tam 1 litre bitmiş ürün elde ederseniz. 400 ml çözücü ile 600 ml suyu karıştırdıktan sonra single shot olan rom kitimizi karıştırıyoruz ve ürün hazır.  Önerimiz 1 veya 2 gün boyunca ev yapımı romu dinlendirmenizdir. Çözelti daha iyi karışacak ve içki kalitesi aynı şekilde artacaktır.

Evde Rom Yapımı Malzemeleri

Evde rom yapımı için malzemeler son derece azdır. Rom, evde yapılan en basit alkol ürünlerinden biridir. Bu basitlik yapımda kullanılan malzemelerin azlığından kaynaklanmaktadır. Son derece basit malzemeler ile evde rom içkisini yapmanız mümkündür. O malzemeler ise aşağıdaki gibidir.

 • 1 adet Single Shot veya Elite Edition Rom Kiti
 • Rom kitine göre 600 miligram veya 1400 miligram su
 • Cam şişe

Etil Alkol ile Evde Rom yapımı

Evde rom yapabilmek için iki farklı yola başvurabilirsiniz. Bunlardan birisi de etil alkol yardımı ile yapılabilecek romdur. Genelde etil alkol ile votka, rakı veya viski yapılmaktadır. Fakat evde rom yapabilmek için de etil alkol kullanılır veya tercih edilir. Etil alkol ile evde rom yapımı için kullanılacak malzemeler aşağıdadır:

 • 1 Litre etil alkol
 • 1400 ml su
 • Rom kiti
 • Aktif karbon ile birleşmiş kahve filtre kağıdı
 • Cam şişe

Her etil alkol ile evde içki yapımında olduğu gibi öncelikle etil alkolün arıtılması işlemi ile başlamak gerekmektedir. 1 Litre etil alkol aktif karbon ile birleşmiş filtre kahve kağıdından geçer. Bu sayede alkolün keskin tadı veya kokusu yok olur. Bu işlemi 1 kere değil en az 4 defa yapmalısınız. Bitmiş olan etil alkole 1.400ml suyunuzu karıştırın. Elit Edition Rom kitini direkt olarak karışıma dökün,  ardından şişenizin ağzını kapatıp iyice çalkalayın. Etil alkol ile evde rom yapımı için bu işleme 1 veya iki dakika devam edin. Çalkalanan bitmiş alkol ürününü ayrı bir kaba boşaltın ve 1 birkaç gün dinlendirin.

Evde Rom Yaparken Etil Alkol Oranı

Evde etil alkol ile rom yaparken etil alkolün oranı son derece önemlidir. Etil alkol oranı rom yapımı için yüzde 40 oranında olmalıdır. Votka, viski veya rakı yapımında olduğu gibi bu oran aynıdır.

Evde Rom Yaparken Etil Alkol Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Evde rom yapımı için tercih edebileceğiniz yöntemlerden biri de etil alkolün kullanılmasıdır. Etil alkol çok tercih edilmese de rom evde yapımı için başvurulacak yollardan bir tanesidir. Fakat etil alkol çoğu zaman metil alkol ile karıştırılmaktadır. Bu karışıklığın nedeni, koku veya renk olarak iki alkol ürünü arasında hiçbir farkın olmamasıdır. Birçok insan metil alkol ile rom veya benzeri içkileri yapıp ciddi sağlık sorunları ile mücadele etmektedir. Metil alkol ile etil alkolü anlamak için alkol test kiti kullanmalısınız. Alkol test kitleri hangi alkolü kullanmanız gerektiğin gösterecektir. En iyi yöntem kesinlikle budur.

Kaliteli Rom Nasıl Anlaşılır?

Evde rom yapımı hususunda veya tekel alkol ürünlerinde kaliteli romun anlaşılması çok kolay ve basittir. Rom markalarına veya cinslerine göre tatları farklılaşır. Fakat kaliteli romun anlaşılabilmesi için temel bir motto vardır. Kaliteli bir romun içimi son derece yumuşaktır. Sek olarak içildiğinde rom farkını alabilmelisiniz. Aromatik bir tat ağzınıza gelecektir. Bunlar tadına baktığınızda alacağınız kalitedir. Tadına bakmadan da rom kalitesini anlayabilirsiniz. Kaliteli bir rom meşe fıçılarında en az 2 yıl yıllandırılmalıdır. Bu yüzden rengi koyu olur. Şişeye baktığınızda o koyuluğu görebilirsiniz. Evde rom yapımı için de bu hususları dikkate alabilirsiniz.

Evde Rom Yapımı Tarifi

İlk olarak kitinizi hazırlayın. Suyunuz ile rom kitinizi karıştırın. Karışan rom kitinizi iyice çalkalayın. Sonunda alkolünüz hazırdır. Hemen içebilir veya birkaç gün beklettikten sonra tükettin. Tercih size kalmış.

En İyi Rom Kokteylleri

Rom içkisi, birçok kokteyl veya karışımlar ile birlikte servis edilebilir. Romun aroması veya tadı sek içilmeye uygun olduğu gibi çeşitli tatlandırıcılarla da içilir. Fakat her türden meyve veya aroma bir rom kokteyli oluşturmaz. Rom kokteyli, romun sek tadı ve aromasını kullanıcıya verirken kokteyldeki eklentiler benzersiz bir hava katmalıdır. Kokteyl için bu durum kesinlikle zaruridir.

Zombie

Evde rom yapımı konusunda rahat bir uyum yakalayacak olan zombie, en popüler rom kokteyllerinden biridir. Zombie, roma fresh bir tat katar ve yazın sıcak havasından çıkış noktanız olur. İşte zombie için malzemeler:

 • 15 miligram Rom
 • 30 miligram ananas suyu
 • 15 miligram kayısı brandy
 • 30 miligram portakal suyu
 • 1 yemek kaşığı şeker
 • 30 miligram limon suyı

Saydığımız malzemeleri (rom hariç) blanderden çekin. Üstüne de romu ekleyin. Bir tutam nane de koyun ve romunuz hazır. Afiyet olsun!

 

Mojito

En çok bilinen kokteyllerden biridir. İlk malzemeleri sayalım:

 • 50 miligram Rom
 • 2 yemek kaşığı esmer şeker
 • Yarım lime
 • Yarım bardak maden suyu
 • Yarım bardak buz
 • 10 adet nane yaprağı

Evde rom yapımı için mojito güzel bir kokteyldir. İlk limonu halka halka kesin ve bardağa alın. Bu bardağa söylediğimiz miktarda esmer şekeri ekleyin. Nane, limon dilimleri ve şekeri ezin. İyice karışmasını sağlayın. Ardından bu karışıma maden suyunu ve buzu ekleyin. Üstünü de son olarak romu doldurun. Afiyetler olsun!

 

Cuba Libre

Cuba Libre, tarihi olan bir kokteyldir. Amerikan askerleri Küba’yı işgal ettikleri sıra bir sohbete otururlar. Sohbette rom ikram edilmektedir. Bir asker romu dolduran kişiye seslenmektedir. ‘’Bana bir kola ve bir rom ver!’’ bunun üstüne rom ve kola birleşir. Basit ama etkili bir lezzettir.

 • 40 miligram kola
 • 40 miligram rom
 • Kırık buz
 • Tercihe bağlı lime veya yeşil limon

 

Daiquiri

Evde rom yapımı için gayet uygun bir kokteyldir. Gayet basit ama oldukça lezzetli olan bu tarif sadece 3 malzeme ile meydana gelmektedir. Daiquiri; John Kennedy ve Hemingway gibi ünlülerin favori kokteyliydi. İşte Daiquiri için malzemeler:

 • 45 miligram rom
 • 25 miligram limon suyu
 • 2 kaşık toz şeker

Pina Colada

Pina Colada için birçok tarif veya yapılış vardır. Fakat en çok bilineni sizler için bu yazımızda paylaştık. İşte en popüler Pina Colada tarifi!

 • 50 miligram rom
 • 50 miligram Hindistan cevizi sütü
 • 10 miligram ananas suyu

Hazırlanışı son derece basit veya pratiktir. Hindistan cevizi sütü ile ananas suyunu ilk önce karıştırın. Bir bardağa dökün ve üstüne romunuzu ekleyin. Evde rom yapımı sonrası Pina Colada kokteylini uygulamak rom zevkinizi taçlandıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

www.aromadepom.com alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun satışını, reklamını ve tüketicilere yönelik tanıtımını yapmaz; bu ürünlerin kullanılmasını ve satışını özendirecek veya teşvik edecek herhangi bir faaliyet içinde kesinlikle bulunmaz. Kenardaki TAMAM butonuna tıklayıp siteye giriş yaparak 24 yaşından büyük olduğunuzu beyan etmiş olursunuz. :)

×