Evde Rakı Yapımı

Evde rakı yapımı birçok insanın dikkatini çeken bir konudur. Alkol ürünleri içerisindeki rakı, kültürümüz ve tarihimiz için çok ama çok önemlidir. Rakı, Türkiye coğrafyasına has bir içkidir. Rakı kim tarafından? ne zaman? ve nasıl bulunmuştur? Gibi soruların cevapları kesin olarak verilmemektedir. Fakat bilinen ve kabul edilen bir gerçek vardır. Rakı, ilk olarak Türkler tarafından bulunmuştur.

Yunanlılar bu içkiye ‘’uzo’’ adını koymuşlardır. Türkler ise ‘’rakı’’ adını içkilerine vermişlerdir. Rakının alkol oranı markalarına göre farklılık göstermektedir. Fakat %45 civarı bir alkol oranına sahip olduğu söylenebilir. Evde rakı yapımı, alkol oranına göre de farklılık göstermektedir. Anason tohumlarının özelliklerini en iyi şekilde taşıyan bu alkol ürünü, 19. Yüzyılda meyhanelerin en çok tercih edilen içkisiydi. ‘’adabı vardır rakı içmenin’’ deyimi de bu meyhanelerden çıkmıştır.

Evde Rakı Yapımı İçin Kitler

Evde alkol yapmanın temel ilkesi kitlerdir. Bu kitler evde alkol üretimi için olmazsa olmaz ürünlerdir. Peki rakı kitleri nedir? Evde rakı yapımı için rakı kitleri kullanılır. Rakı kiti içinde anason tohumu bulunmaktadır. Sadece anason tohumu da değil. İçinde aroma verici maddeler veya ürünler de aynı düzeyde kitler içerisindedir. Rakı kitleri, çok kısa süre içerisinde alkole karışabilir. Bu kadar kısa sürede alkole karışan kitler, içime aynı dakika hazır hale gelir.

Rakı kitleri için en kısa tabir ise alkol oranı yüksek olarak tutulan veya damıtılan içeceklerdir. Rakı kitlerine talep son dönemde ciddi bir şekilde artmıştır. Bunun sebebi elbette alkol ürünlerine gelen zamlar veya fiyat artışlarıdır. İnsanlar rakı keyfine ulaşmak için bu kitlere başvururlar. Sonucunda ise evde rakı yapımı işlemine koyulurlar.

5 Litre Yeni Rakı Kiti

Yeni rakı kiti tek kullanımlık bir üründür. Cam şişeyle beraber gönderilen bu ürün en çok tercih edilen rakı kitlerinden bir tanesidir. Bu üründen toplam 11 litre tamamen bitmiş ürün elde edilmektedir. Çokça karlı bir ürün olan bu kit, 6 litre suyun birleşimi ile bu hale gelmektedir. Ürünü kullanmadan önce mutlaka çalkalayın. Kapağını açın ve alkolün içine dökün. Bir karıştırıcı yardımı ile bitmiş ürünü iyice çalkalayın daha sonra 6 litre su ekleyin. Bu üründen maksimum verim veya zevk görebilmeniz için mutlak suretle dinlendirin. Bu dinlenme süresi 1 veya 2 gün olabilir. Aynı zamanda bitmiş ürününüzü bir odada, özellikle karanlık bir odada bekletirseniz daha da lezzetlenecektir. Tüm bu evde rakı yapımı işlemlerini de oda sıcaklığında yapmaya özen gösterin.

 

Altın Seri Rakı Kiti

Altın seri rakı kiti ürünü tek kullanımlıktır. Yeni rakı kitine göre bu üründen daha az bir bitmiş ürün elde edilir. Toplamda 1000 ml kite 1150 ml su karıştırılır. Toplamda ise 2150 ml bir ürün elde edilir. İyice çalkalayıp birkaç gün bekletin, içime hazır olacaktır.

Elit Edition Rakı Kiti

Elit edition rakı kitleri, çeşitli ürünlerle karşımıza çıkmaktadır.  Sadece rakı ürünleriyle de değil, tekila veya votka kitleri ile de elite edition ürünleri dikkatleri üzerine çekmekte. Evde rakı yapımı veya diğer evde alkol yapımı kitleri elite edition farkıyla ayrı bir güzel. Nar, elma, böğürtlen, orman meyveli, tropik meyveli veya her çeşit meyvenin aroma kattığı kitler; tüm lezzetiyle müşterilerine sunuluyor.

 

Single Shot Rakı Kiti

Single shot rakı kiti veya kitleri, elite edition’dan daha makul fiyatlarda bulunmaktadır. Adı itibariyle daha az ürün elde edebilen bu kitler, birkaç kişinin birlikte içebileceği ve anında tüketeceği ürünlerdir. Aynı şekilde bu kitlerin hazırlanması veya içilmesi de 2-3 gün sürmektedir.

Evde Rakı Yapımı Malzemeleri

Evde rakı yapımı malzemeleri sırasıyla şu şekildedir:

  • 1 Litre etil alkol
  • 3 ml anason yağı
  • 3 ml bitkisel gliserin
  • 1150 ml hazır su
  • Yaş üzüm aromaları
  • Son olarak da aktif karbon

Etil Alkol İle Evde Rakı Yapımı

Ev hanesinde rakı yapımı için etil alkol desteği tercih edilir. Etil alkolü internetten temin edebilirsiniz. Etil alkolünüzü hazırladıktan sonra rakı yapımına geçebilirsiniz. Fakat sıralayacağımız malzemeler tam olursa. İşte etil alkol ile rakı yapımı için gereken malzemeler:

 • Tabii ki etil alkol
 • Filtre kahve kağıdı (büyük marketlerden bu ürünü bulabilirsiniz)
 • Rahat bir karışım için huni
 • Anason yağı
 • Karbon filtre (en bilindik internet sitelerinde temin edebilirsiniz)
 • 2 adet şırınga

Evde rakı yapımı olarak ilk adımı filtre kağıtlarıyla atın. Kağıdı huni içerisine yerleştirin. Karbon kağıtlarınızı temizleyin. Ardından huni içerisinde bulunan filtre kağıdına doldurun. Etil alkolü yavaş yavaş bu filtreden geçirin. Bu karbondan geçirme işlemi, içimi hafifletmeye yarayan en önemli adımdır. Ne kadar dikkatli geçirirseniz o kadar içimi ferah veya rahat olacaktır.

Evde Rakı Yaparken Etil Alkol Oranı

Etil alkol oranından bahsetmeden önce anason yağından bahsetmek gerekir. Anasonlama adıyla da bilinen bu işlem, evde rakı yapımı için çok önemli bir adımdır. Anason yağı fazlaca alkol oranı ürünlerde kolay etkileşime girer. Normal bir rakı istiyorsak 3 ml anason yağını 1 litre ve %96 orana sahip alkolün içine atmalıyız. Ağzını sıkıca kapatıp içine1140 ml su eklemelisiniz. Bu işlemden sonra geriye sadece beklemek kalır. 2 veya daha fazla beklenirse içimi daha rahat olacaktır.

Evde Rakı Yaparken Etil Alkol Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Evde rakı yaparken en çok karşılaşılan ve sonu ölümle bile bitebilen durumlardan biri de etil alkoldür. İnsanlar kimi zaman etil alkol aldıklarını zannederken metil alkol alıyorlar. Metil alkolden yapılan içkiler ise insan vücuduna kalıcı hasarlar bırakıyor. Böyle bir durumun yaşanmaması için etil mi yoksa metil mi alkol olduğunu anlamalısınız.

Etil veya metil alkol arasındaki farkı çıplak gözle anlayamazsınız. Evde rakı yapımı faaliyetini gerçekleştirirken mutlaka bir test kiti bulundurun alkolünüzü bu teste tabii tutun. Sonrasında içiniz rahat bir şekilde rakı keyfini yaşayın.

Votka İle Evde Rakı Yapımı

Votka kullanarak evde rakı yapımı pekala mümkün. Bir tekel bayiden veya marketten votka alın. Votkanız ile anason yağınızı çalkalayın. Ardından iyice çalkalayın. Sonrasında dinlendirmeye bırakın. Ne kadar dinlenir veya demlenirse o kadar lezzetli olacaktır. Votka ile rakı yapımının püf noktası anason yağıdır. Yağ ne düzeyde kaliteyse üretimi biten tadı ve kokusu da eş orantıda mükemmel olur. En kolay evde rakı yapımı yöntemlerinden biri olan bu yol, sıkça kullanılan ve tercih edilendir.

Evde Rakı Yaparken Votka Oranı

Evde rakı yaparken kattığın votka oranı büyük bir önem taşımakta Dışarıdan aldığınız votkanızı getirin. O votkanın içerisine 2ml anason yağı ilave edin. Anason yağını şırıngayla dikkatlice eklemenizde fayda var. Ardından yavaşça ama sürekli çalkalayın. En az 1 en fazla 1.5 hafta dinlendirin.

Evde Rakı Yaparken Etil Alkol Oranı

Etil alkol ile yapılan evde rakı yapımı daha zahmetli ve tehlikelidir. Tehlikesi ise kullanılan etil alkolün kalitesinin zor teyit edilmesindendir. Kullanılan etil alkol miktarı veya kalitesi iyi olmadığı taktirde büyük sağlık sorunlarına davetiye çıkarabilir. Bunun yerine bazı insanlar votka ile rakı yapımına başvurur. Hem yapımı hem de içimi daha kolay olan votka ile rakı yapımı, en çok tercih edilenlerden birisidir. Sadece 3 malzemeyle yapılabilen bu rakı, sağlık açısından da daha tehlikesizdir.

Saf Anason Yağı Kalitesi Nasıl Anlaşılır?

Saf anason yağının kalitesini belirleyen şey kristalize özelliğidir. Anason yağının özelliklerinden biri, soğukta kristalize olmasıdır. Bu özelliğini kaybeden veya bu özelliği olmayan anason yağları için ‘’sahte’’ damgası vurulur. Peki kristalize olan bir anason yağı nasıl eski haline döndürülür? Evde rakı yapımı için anason, başkahramandır.

Bir deney yaptık, anasonunuzun kalitesini test ettik ve kristalize oldu. Tebrikler anason yağınız kaliteli. Şimdi bu kristalizeyi yok etmek var. Ağzı kapalı bir şişe veya benzeri bir kapa anasonunuzu doldurun. Sıcak su dolu bir leğende veya tabakta bekletin. Ortalama 5 dakika sonra eski haline dönecektir. Orijinal anasonda herhangi bir esans veya aroma yoktur. Orijinal kokusu ve tadı gayet yeterlidir.

Evde Rakı Yapımı Tarifi

Evde rakı yapımı tarifi birçok türevde bulunmaktadır. Sizler için en çok bilinen tarifi derledik. İşte o tarif:

 • 1 Litre etil alkolü cam bir şişeye boşaltın.
 • Cam içerisine anason yağımızı veya esansını boşaltın.
 • Ardından çalkalayın. Taa ki hepsi birbiri ile tepkimeye girene kadar.
 • Ardından durun ve 24 saat boyunca kapalı bir yerde bekletin.
 • İsteğe göre 3ml gliserin atın.
 • Nazikçe çalkalayın.
 • 1150ml su ekleyin.
 • Ardından tekrar bekleme işlemine geçip güneş ışınından sakının.
 • İçime hazır rakınız ile size afiyetler olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

www.aromadepom.com alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun satışını, reklamını ve tüketicilere yönelik tanıtımını yapmaz; bu ürünlerin kullanılmasını ve satışını özendirecek veya teşvik edecek herhangi bir faaliyet içinde kesinlikle bulunmaz. Kenardaki TAMAM butonuna tıklayıp siteye giriş yaparak 24 yaşından büyük olduğunuzu beyan etmiş olursunuz. :)

×