En İyi 5 Viski Kiti

En İyi 5 Viski Kiti

Piyasada birçok alkolün kiti bulunmaktadır. Fakat bu kitleri bilmek ne kadar önemliyse içlerinden en iyilerini seçmek de bir o kadar önemlidir. Bu bakımdan en iyi 5 viski kiti başlığını sizler için derledik. Piyasada var olan veya en çok tercih edilen kitleri bir araya topladığımız bu yazı, sizlere birer referans olacaktır. Ayrı ayrı her kit hakkında konuşacağız ve bilmeniz gerekenleri aktaracağız.

Bu viski kitlerini bir sıralama olmaksızın aktaracak olursak ise şu şekildedir; Black Babel Kiti, JB Kiti, Jim Beam Kiti, Chivas Regal Kiti ve son olarak  Jack Daniels Viski Kitidir. Bu kitler üzerinde konuşacağız. Aromalarından veya neden en iyi 5 viski kiti sıralamamızda yer aldıklarından bahsedeceğiz.

Viski Kiti Nedir?
Evde alkol yapabilmek için viski kitleri kullanılmaktadır. Piyasada ‘’tekel’’ adıyla satılan yerlerdeki viskilerin fiyatları şu günlerde oldukça fazladır. Bu nedenle bu alkol ürünlerini satın almak veya kullanmak imkânsız gibi bir durumdadır. İşte burada devreye viski kitleri girmektedir. Viski kitleri, aromasını veren viski markasının özüdür. Bir viski markasının vurucu veya özel bir tadı varsa bu kitler, aromayı içinde bulundurur. Viski kitleri de bu bakımdan viski markaları ile bilinip satışı gerçekleşir.

Örnek vermek gerekirse en iyi 5 viski kiti içinde yer alan Jack Daniels Viski Kitinin aroması veya tadı, orijinal Jack Daniels alkol ürününden gelmektedir. Hiçbir sahtecilik viski kitlerinde bulunmaz. Amaç orijinal ürünün özünden daha fazla bitmiş alkol üretmektir. Kullanımı veya hazırlanışı da bu bakımdan oldukça basittir. Kitlerin içeriği ve nasıl meydana geldiği hakkındaki bilgiye Viski Kiti Nedir?  tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Viski Kiti ile Hazır Viskiler Arasındaki Fark Nedir?

Öncelikle şundan bahsedelim; hazır viskiler, marketlerde veya tekel bayilerde bulabileceğiniz alkol ürünleridir. Bu ürünlerin fiyatları, viski kitlerine göre kat ve kat fazladır. Orijinal markanın ürünleridir. Tadı veya dokusu hiçbir markette farklılık göstermez. Viski kitlerini ise marketlerde bulabilme ihtimaliniz yoktur. Ürünleri Aromadepom gibi tedarikçi sitelerinden alabilirsiniz. En iyi 5 viski kiti aynı tedarikçi sitesindedir. Fiyatları oldukça makuldür.

Miktarı değişebilmekle beraber en az 1 litre en fazla 2.5 litre gibi ortalama miktarlarla bitmiş bir ev yapımı viski sahibi olabilirsiniz. Tadı birebir orijinal viskiler gibidir. İçim şekli de markanın önerdiği şekildedir. Özetle tat veya aroma anlamında dişe gelen bir fark yoktur. Sadece kitler daha ucuz ve yapımı olarak biraz daha az zahmetlidir.

Viski Kiti ile Evde Viski Yapımı

Viski kitleri, evde alkol yapabilmek için tercih edebileceğiniz alkol kitlerinin başında gelmektedir. Peki bu kitler ile nasıl ev yapımı alkol elde edilir? Öncelikle kitinizi temin ediniz. Daha sonra 1 litre 96.6 derecelik etil alkol ile 1.400 ml ılık içme suyunu karıştırın, bu karışıma ekstra hiçbir şey katmanız gerek yoktur (şeker, gliserin, karamel vb.). Daha sonra üzerine almış olduğunuz kiti boşaltın.

Viski kiti ile işiniz burada bitecektir. Karışımı iyice çalkalayın. Birbiri ile karışmasını sağlayın. Ardından güneş görmeyen bir yerde, takriben 3 veya 4 gün bekletin. Son derece lezzetli bir viski elde edeceksiniz. Viskinizin özelliğine göre birkaç gün daha fazla bekletebilirsiniz. Çünkü bazı viskiler daha fazla dinlenme gereksinimi duyarlar. Genelde bu viskiler daha kaliteli ve daha çok tercih edilenlerdir. En çok tercih edilen viski kitleri artık sizlerle!

Black Label Viski Kiti

Harman viski denildiğinde aklımıza ilk gelen isim; Black Label’dir. 12 yıllık İskoç harmanı olan Label, en çok kitlesi olan viskilerin başında gelmektedir. Oldukça zevkli bir içimi olan Label markası, kokusuyla insanları kendine çekiyor. Aynı şekilde Black Label viski kiti de bu kokunun harmanladığı ve mükemmel bir şekilde sunulduğu alkol ürünlerinden bir tanesi olma özelliğini de pekâlâ taşımaktadır. İlk anda burnunuza vanilya kokusu gelecektir. Koku kendini elmaya daha sonra da ise bırakacaktır. İlk yudumu aldığınızda %40’lık alkolün verdiği acılığı göreceksiniz. Yutkunurken ise mükemmel bir baharat tadı ağzınıza gelecektir.

JB Viski Kiti

JB markası, bir diğer İskoç markasıdır. Fakat Black Label’den çok daha fazla malt viskinin karışımı ile oluşmuştur. Tam olarak 42 viski çeşidi JB’de bir araya gelmiştir. Kendisi oldukça yoğun veya farklı bir aromaya sahiptir. JB viski kiti de bu aromayı içiciye en derinden hissettirebilmiştir. Bu viskinin belki de en güzel veya farklı özelliği, zaman kavramının olmamasıdır. Yani bu içkiyi; özel günlerinizde, sıradan günlerinizde, sıkkın günlerinizde veya keyifli günlerinizde tüketebilirsiniz.

Özel bir imaja sahip olmak gibi bir gayesi yoktur. Kokteyllerde de elbette tercih edebilirsiniz. İnsanların aklını karıştıran 42 viski tadının kokteyl içinde yok olacağı endişesidir. Fakat durum bundan ibaret değildir. Doğru kokteylde JB viski, tadı veya aromasını kaybettirmeden içiminizi keyifli bir hale getirecektir. Justerini ve Brooks’un ilk kez 1936’da piyasaya sürdüğü bu harman, JB viski kiti kapsamında da dokusunu korumaktadır.

Jack Daniel’s Viski Kiti

Viskinin ismi kurucusunu bizlere söylemektedir. Jack Daniel’s, 1875’te ABD’de kurulmuştur. Bu tarih onu en eski viski markalarından biri yapmaktadır. Amerikan viskisi veya viski denildiğinde ilk akla gelen isimlerden bir tanesidir. Markanın bu kadar bilinmese ise sadece tadı ile gerçekleşmemiştir. Dünyayı kasıp kavuran Hollywood ekolü, filmlerde Jack Daniel’s markasını kullanmış ve popülerlik kazanmıştır. Markanın alkol ürünleri sert ve oldukça baskın bir aroma ile karşımıza çıkmaktadır. Bu baskın rol, viski kiti içinde de gözükmektedir. Öyle ki Jack Daniel’s viski kitleri ile orijinal, şişelenmiş bir Jack Daniel’s alkolünün tadı ve rengi birebir aynı gibidir.

Jim Beam Viski Kiti

En köklü tarihlerden birine sahip olan Jim Beam viskileri, bir çiftçi olan Jacob Beam ile serüvenine başlamıştır. Jacob, ilk fıçısını 1795 yılında satmıştır. Tabii ki o zamanlar ismi Jim Beam değildi. Old Tub, bu viskilerin ismiydi. Fakat 1943’de Albay James Beam, viskinin ismini Jim beam olarak değiştirdi.

Bu viskiler, meşe fıçılarında bekletilerek elde edilmektedir. Fıçıların içinse ise %77 oranında mısır, %13 tahıl ve %10 arpa bulunmaktadır. Bu bakımdan bourbon viski türleri içinde yer almaktadır. Dünyanın veya Avrupa’nın en çok satan Jim Beam markası, viski kiti ile de yadsınamayacak ölçüde bir satış yakalamıştır.

Chivas Regal Viski Kiti

En iyilerini sıraladıklarımızın son konuğu, Chivas Regal! 1801’de İskoçya’da ortaya çıkan marka, iki kardeş tarafından kendine hayat bulmuştur. İskoç viskileri, harman viskiler olarak bilinir. Harman viskilerin başında en çok tercih edilen marka ise Chivas Regal’dır. Oldukça yumuşak veya tatlımsı bir aroması olan bu içkiler, kolay bir içimi alkol gurmelerine sunmaktadır.

İskoçya’nın en iyi veya eski damıtım evlerinden biri olan Strathisla, Chivas Regal içinde bulunmaktadır. Bu yüzden emin olamadığımız alkol bileşenlerinin içerdiği bu viskide tek emin noktamız Strathisla bileşeni olmaktadır. Chivas Regal viski kiti de bu bileşene veya içindeki birden fazla bileşene ev sahipliği yapmaktadır. Chivas Regal viski kitlerinden yapılan alkol ürünün dinlendirilip içilmesi alkolün daha da lezzetli bir hal almasına olanak sağlamaktadır.

Single Shot ve Elit Edition Viski Kiti Nedir?

Viski kitler, iki farklı biçimde piyasada bulunmaktadır. Bunlara elit edition veya single shot adı verilmektedir. Kalite konusunda iki ürün de aynı işleve sahiptir. İki ürün arasındaki farkı belirleyen en büyük etmen, kesinlikle miktardır. Elit edition viski kitleri, daha pahalı fakat daha fazla bitmiş alkol ürün yapmanıza olanak sağlayacak kittir. Bir tane elit edition viski kiti ile 2.400 ml herhangi bir viski elde edebilirsiniz. Single shot kitler ise daha ekonomiktir.

Bir adet single shot alkol kiti ile 1 litre kadar viski sahibi olabilirsiniz. İki kitle de viski yapmak son derece basittir. Yapım aşaması, viski kitlerinin su ile karışması ve ardından dinlendirilmesi ile meydana gelmektedir. Bu kitler ile elde edilen bitmiş viskiler ne kadar dinlendirilirse o kadar lezzetli bir hal almaktadır.

Orijinal Viski Kiti (King Gıda Aromaları)

Orijinal viski kiti tedarikinde önemli bir yerde bulunan Aromadeposu, 2015’den bu yana Avrupa’nın önde gelen ülkelerinden ithalat yapan bir firmadır. Özellikle viski kiti ve diğer alkol kitleri ithalatında King Gıda ürünleri ile oldukça popüler bir şirket haline gelmişlerdir. Single shot veya elit edition olarak iki ayrı kategoride alkol kitleri satan firma; sarf malzemeleri veya anason yağı satışında da öne çıkmışlardır.

King Gıda adı ile satılan bu alkol kitleri, %100 orijinal alkol özlerinden meydana gelmiştir. Oldukça uygun fiyatlı bulunan bu ürünler, Aromadepom sitesinde satıştadır. Hızlı kargo ile evlerinize kadar gelen ürünlerin paketlenmesi de ayrı bir özen gösterilmektedir. Cam şişe ile gelen ürünlerin güvenilirliği en üst noktada olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

www.aromadepom.com alkollü içkilerin her ne surette olursa olsun satışını, reklamını ve tüketicilere yönelik tanıtımını yapmaz; bu ürünlerin kullanılmasını ve satışını özendirecek veya teşvik edecek herhangi bir faaliyet içinde kesinlikle bulunmaz. Kenardaki TAMAM butonuna tıklayıp siteye giriş yaparak 24 yaşından büyük olduğunuzu beyan etmiş olursunuz. :)

×